Биткойн бележи възходящ тренд през по-голямата част от своето съществуване, като цената му се покачи от почти нула до $29,500 за по-малко от десетилетие.
Криптовалутата е една от най-големите валути в света и за краткия си живот се превърна в един от най-печелившите активи за всички времена.
Въпреки този растеж, недоброжелателите на Биткойн отдавна твърдят, че е въпрос на време да се срине обратно до нула; бившият привърженик на Биткойн Кеш Калвин Ейър заяви през юли, че Биткойн не струва нищо, докато американският бизнес магнат Уорън Бъфет често критикува BTC и каза пред CNBC, че всички криптовалути (включително Биткойн) са безполезни.
hahaha….and many likely will as BTC drops to zero since it is worthless unless it can scale and I don’t see this ever happening.
— Calvin Ayre (@CalvinAyre) July 14, 2020
Но през втората половина на тази година защитници на Биткойн като Майкъл Сейлър инвестираха огромни суми в Биткойн. Сейлър, главен изпълнителен директор на MicroStrategy, е инвестирал над $1,1 милиарда в Биткойн от лятото. Той е убеден, че Биткойн ще промени света по същия начин, както Facebook, YouTube и Amazon. Много други са следват ходовете на Сейлър.
MassMutual, 169-годишна инвестиционна фирма, инвестира $100 милиона в монетата. SkyBridge Capital, хедж фонд, създаден от бившия мениджър на комуникациите на Тръмп, Антъни Скарамучи, който контролира $9,3 милиарда, инвестира $25 милиона в Биткойн фонд.
Масово се смята, че такава инвестиционна институция е подтикнала настоящия бичи пазар и е доказателство, че монетата, която сега има пазарна капитализация от над $500 милиарда, е тук да остане.
#Bitcoin is the world’s first engineered safe-haven asset running on the world’s first digital monetary network.
— Michael Saylor (@michael_saylor) December 28, 2020
Но какво всъщност би било необходимо, за да загуби Биткойн 100% от стойността си? Както се оказва, много.
През 2018 г. двама икономисти от Йейлския университет (Юкун Лиу и Алех Цивински) публикуваха доклад, озаглавен „Рискове и възвръщаемост от криптовалута“, в който авторите изследват риска от срив на Биткойн до нула в рамките на един ден.
Използвайки историческата възвращаемост на Биткойн за изчисляване на неговата неутрална по отношение на риска вероятност от бедствие, авторите установяват, че вероятността от неуточнено бедствие да срине Биткойн до нула варира от 0% до 1,3% и е била около 0,4% по време на публикуването. За сравнение, Цивински заяви, че еврото (EUR) има 0,009% шанс за същото, в интервю за YaleNews.
Други твърдят, че в крайна сметка Биткойн ще се срине до нула, тъй като няма вътрешна стойност. Въпреки това, въпреки че няма никаква присъща стойност, Биткойн е подкрепен от доверието на потребителите и математиката.
Това е донякъде подобно на фиатните валути тъй като щатския долар (USD) и британската лира (GBP), които някога са били обезпечени със злато (което има присъща стойност), но сега са подкрепени от правителството – въпреки че някои биха твърдили, че щатският долар най-малкото всъщност е обезпечено с дълг.
Ако Биткойн наистина се срине до нула, това би означавало, че би било невъзможно да се търгува с Биткойн или да се обменя за стоки и услуги, или че ликвидността от страна на покупката е спаднала до нула по някаква причина.
Реално погледнато, един от правдоподобните сценарии, които биха могли да причинят това, е Биткойн да бъде забранен от всички световни правителства, което потенциално го прави незаконно за притежание или използване средство – какъвто е случаят в шепа държави.
Това също би изисквало премахването на цялата Биткойн мрежа, рендирането на всички възли офлайн и това да се направи невъзможно настройването на нови. Това теоритично (ако не се намери заобиколен път) би направило невъзможно прехвърлянето на Биткойн и би предотвратило подземна търговия, което вероятно би направило Биткойн безполезно – но това би било почти невъзможно да се постигне.
Друга възможност е, че Биткойн може просто да бъде заменен от по-добра криптовалута или подобна алтернативна платежна система, която да го превърне остаряла технология (и следователно безполезна като начин на плащане или съхранение на стойност). Този сценарий обаче вероятно ще отнеме няколко години – може би дори десетилетия.
Какъвто и да е случаят, вероятно Биткойн винаги ще запази някаква стойност, или като колекционерска вещ, или като исторически артефакт за бъдещите поколения.
Подобен феномен се наблюдава сравнително наскоро, когато през ноември 2016 г. Резервната банка на Индия (RBI) демонетизира банкноти от 500 и 1000 рупии поради огромното увеличение на фалшивите банкноти.
Въпреки че автентичните банкноти от 500 и 1000 рупии вече не могат да се използват като законно платежно средство в Индия, те все още запазват известна стойност като произведения на изкуството или като любопитство.
Робърт Кийосаки не се включва в Биткойн, защото е модерно – той го вижда като отговор на сринатата финансова система.
Търговската активност на спот Биткойн ETF-ите в САЩ току-що достигна нов рекорд за 2025 г., отбелязвайки важен етап в институционалния прием на криптовалутите.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Известният крипто трейдър Джеймс Уин започна да намалява своите Биткойн активи, след като се възползва от последната вълна, която достигна нови рекордни нива.