Финансовите експерти на Йейлския университет предложиха система от фактори за прогнозиране на ценовите тенденции при основните криптовалути.
Новото проучване бе проведено Алех Цивински и Юкун Лиу, които са икономисти от университета и според тях, това е „първият всеобхватен икономически анализ на криптовалутите и блокчейн технологията“.
Експертите са анализирали движението на цената при Биткойн между 2011 и 2018 г., докато данните за Ripple и Етериум са проследени от началото на 2012 г. и 2015 г. съответно.
В проучването Цивински и Лиу установиха, че криптовалутите „нямат експозиция“ на повечето фондови пазари, което оказва влияние върху цената. Изследователите твърдят, че „възвръщаемостта на криптовалутите може да бъде предсказана от фактори, които са специфични за крипто пазара“.
Сред тези фактори е ефектът на инерцията, който е харектерен при цените на криптовалутите. Цивински и Лиу твърдят, че ако цената на Биткойн се увеличи за една седмица, вероятно ще продължи да расте и през следващата. Изследователите отбелязват, че рязкото увеличение на цената на Биткойн стимулира по-голямото търсене на пазара, което води до по-големи инвестиции. Проучването казва, че „инерционният ефект е по-силен“ за Биткойн, но е „все още статистически значим“ с Етериум и Ripple.
Освен инерционния ефект, икономистите на Йейл споменават фактора на вниманието на инвеститорите, който е корелация между крипто цените и броя на публикациите и запитванията за критповалутите в социалните медии и в търсачките. В крайна сметка Цивински заявява:
Може би утре Биткойн ще бъде забранено от регулаторите, може би ще бъде напълно опростено, има много неща, които биха се взели предвид.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Решението на Уорън Бъфет да предаде щафетата бележи края на една легендарна ера в корпоративна Америка, затваряйки 60-годишна глава, през която той превърна затруднена текстилна компания в една от най-ценните корпорации в света.
Неотдавнашното решение на американския президент Доналд Тръмп да награди най-големите притежатели на неговата лична криптовалута с ексклузивен достъп до вечеря в Белия дом предизвика остра критика от двете страни на политическия спектър, включително и сред републиканците.
Срещата между Крис Ларсен от Ripple и комисаря на SEC Пол Аткинс предизвика нови спекулации за напредък в дългогодишния правен спор между блокчейн компанията и Комисията за ценни книжа и борси на САЩ.
Ark Invest, водена от Кати Ууд, променя курса си. Въпреки че все още е оптимистична за дългосрочната траектория на Биткойн, компанията предприе рязка промяна в стратегията си спрямо акциите.