В отговор на пазарния срив, който привлече вниманието на хората по цял свят, стейкингът на криптовалути и отпускането на заеми може в крайна сметка да попаднат под юрисдикцията на регулаторните органи.
По време на изказването си пред Европейския парламент на 21 юни, Кристин Лагард, президент на Европейската централна банка, стана първият човек, който изрично поиска по-сериозен надзор над тази практика.
Лагард заяви, че вече е необходима евентуална втора, последваща рамка поради бързите темпове, с които се осъществява настоящият напредък в сектора. Тя се позова на Закона за пазарите на криптоактиви (MiCA), който трябва да влезе в сила в целия ЕС до 2024 г.
„MiCA II следва да регулира дейностите по залагане и отпускане на заеми за криптоактиви, които определено се увеличават”, заяви тя в качеството си на ръководител на Европейския съвет за системен риск (ЕССР).
Лагард предупреди:
Иновациите в тези неизследвани територии излагат на риск потребителите, където липсата на регулация често прикрива измами, напълно нелегитимни твърдения за оценка и много често спекулации, както и престъпни сделки.
Струва си да се спомене, че според Лагард децентрализираното финансиране (DeFi), което има потенциала да представлява „реален риск за финансовата стабилност„, трябва да бъде изцяло обхванато от втора регулаторна рамка в допълнение към финансовите посредници.
По този начин най-голямата криптовалута в света – Биткойн, която няма един определен емитент, също би попаднала в бъдеще в тази рамка.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Обединеното кралство няма да изисква KYC за недепозитарни портфейли
„Биткойн няма да бъде обхванат от MiCA I„, каза тя, „но се надяваме, че за MiCA II ще вземете това предвид„.
Забележително е, че миналия месец тя критикува крипто активите, като заяви, че те „не струват нищо“ и са „силно спекулативни„.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.