Платформите за обмен ще получат възможност да работят законно в международния финансов център в Астана през 2022 г.
В допълнение към бързия напредък в регулирането на криптодобива, Казахстан ще стартира пилотен проект за крипто борси в специалната икономическа зона на Международния финансов център в Астана.
Министерството на цифровото развитие, иновациите и аерокосмическата индустрия на Република Казахстан обяви в четвъртък пилотен проект за сътрудничество между криптоборсите и някои от местните банки.
Насоките за това сътрудничество бяха формулирани от работна група, съставена от представители на Министерството на цифровото развитие, Националната банка, Агенцията за финансов мониторинг, Асоциацията на финансистите, Международния финансов център Астана и заинтересовани страни от финансовия и крипто пазарите.
Пилотният проект ще функционира до края на 2022 г. и ще включва борсите, които са получили лиценз от току-що сформирания орган за финансови услуги в Астана (AFSA). Той ще направи проект за последващото развитие на Казахстан като регионален криптоцентър. Насоки трябва скоро да бъдат публикувани на уебстраницата на AIFC.
Ръководителят на AFSA Нурхат Кушимов заяви, че мисията на неговата комисия е да създаде среда за работа на надеждни и устойчиви компании:
“Органът за финансови услуги обявив Астана е единствената структура, която отговаря за регулирането на дейността на финтех компаниите в Казахстан. Преди да връчим лиценз на дадена финтех компания, ние извършваме задълбочена проверка, а след това поддържаме постоянен надзор върху нея.”
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн и Етериум наближават ‘повратна точка’, твърди трейдър
Багдат Мусин, министърът на цифровото развитие, изрази целта на Казахстан да печели от криптоборсите:
“Необходимо е да се създаде цялостна екосистема, така че цифровите активи, които са добити с помощта на казахстанската електрическа енергия, да се търгуват в максимална степен на местните борси, а печалбата да остава в страната.”
На 25-ти май казахстанският парламент прие на първо четене измененията в националния данъчен кодекс за налагане на данък върху добива на криптовалути, обвързан с цените на електроенергията, консумирана от предприятията за добив.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.