Според съществуващите политики в Япония криптоборсите трябва да изчакат месеци наред, преди да пуснат в продажба малки или средни токени.
Японската асоциация за обмен на виртуални и крипто активи (JVCEA) – надзорният орган в страната, отговарящ за надзора на листването на дигитални монети на местните борси – ще разхлаби процеса на скрининг, според източници на Bloomberg.
От хората, запознати с въпроса, саморегулиращият се орган (JVCEA) ще се измести от сегашната си позиция да се фокусира върху процеса на листинг. Вместо това той ще осъществява надзор над индустрията, като „контролира активите, след като бъдат регистрирани„.
На борсите-членки, които имат проблемни монети, търгувани на техните платформи, може да се наложи да ги изключат от списъка, ако възникнат проблеми. Освен това местата за търговия ще бъдат законово задължени да докладват на регулаторните органи за всички планове за листване, въпреки премахването на процеса на проверка.
Източникът също така посочи, че новите мерки няма да се прилагат за първичните предлагания на монети (ICO), а финализираното решение се очаква да пристигне до края на годината.
Съобщава се, че новата коригирана политика е дошла, след като администрацията на министър-председателя Фумио Кишида е разкритикувала съществуващия процес на скрининг, който е възпрепятствал процъфтяването на местните криптофирми поради неефективни политики. Той обаче заяви, че асоциацията трябва да се придържа към принципите за защита на потребителите.
По-рано тази година JVCEA обяви нова политика, която позволи на борсите-членки да добавят селекция от определени криптовалути без наложени проверки. Преди това процесът на включване в списъка можеше да отнеме шест месеца или повече – фаза, отнемаща време, която според криптофирмите е възпрепятствала растежа на индустрията.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: 3 причини защо низходящият тренд на Биткойн е много слаб
В сравнение с базираните в САЩ борси като Coinbase Global, предлагащи повече от 100 актива за своите клиенти, GMO Coin Inc – една от най-големите криптоборси в Япония – разполага само с 21 криптовалути. С много по-малко монети, регистрирани на техните платформи, местните борси се сблъскаха с трудности при печеленето на клиенти в условията на ожесточена конкуренция с чуждестранните си колеги.
След сривът на Terra парламентът на Япония предполагаемо е приел законодателство, което ще постави стабилните монети под засилен контрол, изисквайки тези активи да бъдат обвързани или с националната валута на страната (йената), или с друго законно платежно средство, за да бъдат категоризирани като такива.
Този ход се разглежда като отговор на катастрофата на неправилно управляваните алгоритмична стабилни монетa Terra, която няма базови активи в резерв, обвързани с фиатни валути. Японските власти сметнаха, че подобна инициатива може да подобри защитата на потребителите.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.