Докато 2021 г. беше една от най-успешните и печеливши години за пазара на криптовалути, за съжаление на някои инвеститори, измамници и хакери откриха новата 'каца с мед', наречена DeFi индустрия, която им носи повече от $7 милиарда в откраднати средства, според годишния доклад на SlowMist .
Според доклада на компанията е имало 231 пробива на сигурността, проследени в блокчейна. Загубите от всички тези инциденти възлизат на $9.8 милиарда. С повече хакове и измами, които се случват в DeFi индустрията почти всеки ден, гореспоменатият брой може да надхвърли границата от $10 милиарда.
Сред тези 231 инцидента, приблизително 170 случая са свързани с децентрализирани приложения или децентрализирания финансов сектор.
Докато по-голямата част от жертвите на хакери са относително малки вериги или проекти, през 2021 г. имаше някои големи проблеми със сигурността. Блокчейна BSV стана жертва на 51% атака, при която едно лице притежава повече от 50% от правото на глас във веригата и е в състояние да манипулира целия блокчейн в своя полза.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Bent Finance претърпя хак на платформата
Дори по-големи мрежи като тази на ETC станаха жертва на форк, който се появи поради уязвимост в клиентския код на Ethereum Geth. За по-малко от две седмици след проблема с Ethereum Classic, мрежата на Solana излезе офлайн за 17 часа поради пробив на сигурността. Но за щастие на потребителите на блокчейна, хакерите не са откраднали никакви средства.
Що се отнася до децентрализираните и централизирани борси, двете най-забележителни атаки през 2021 г. бяха направени срещу Cryptopia и горещия портфейл за обмен на Liquid. Заради атаките бяха откраднати общо токени на стойност почти $100 милиона. Стойността на загубените средства вече може лесно да се умножи по 1.5, което прави резултатите от атаката още по-разстройващи за обикновените потребители.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.