Джим Креймър, домакин на сегмента Mad Money на CNBC, обяви, че е ликвидирал почти всички свои притежания на Биткойн (BTC).
По време на интервю за Squawk Box on the Street на CNBC, Креймър заяви, че BTC “не се качва поради структурни причини”, подчертавайки подновените регулации в Китай.
Креймър заяви, че централното правителство на Китай разглежда Биткойн като “пряка заплаха” за режима и способността му да контролира паричните потоци в страната, описвайки криптовалутата като “система, която е извън техния контрол”.
Ескалиращата китайска забрана за копаене на криптовалути изпрати хашрейта на Биткойн до осеммесечно дъно, тъй като операции за добив или затварят, или се преместват.
Китай също така ограничава търговията с крипто, като централната банка призовава други банки и платежни институции като Alipay и Wechat да спрат услугите за сметки, свързани с крипто търговия.
Креймър също така аргументира, че спадането на хашрейта на BTC е трябвало да доведе до печалби за цената на актива, заявявайки:
Вместо да мислим, че Биткойн трябва да се покачи, ако е забранен или ако е направен по-труден за добив, Биткойн намалява, сякаш хората казват ‘Трябва да осребря’ – когато ограничите добива, той очевидно трябва да се покачи, освен ако няма глобално изкупуване.
[…]Продадох почти целия си Биткойн. Не ми е нужен.
Домакинът на Mad Money също предупреди, че регулаторните органи в САЩ също могат да предприемат действия срещу фирми, които плащат на хакери работещи с рансъмуер, възпирайки бизнесите да боравят с крипто активи. Това по всяка вероятност няма да се случи.
Креймър подчерта неотдавнашната атака от 4,6 милиона долара на Биткойн рансъмуер срещу Colonial Pipelines през май, която временно причини недостиг на гориво в югоизточния регион на САЩ. Правоприлагащите органи се намесиха, възстановявайки BTC на стойност 2,3 милиона долара. Предвид съмнителните обстоятелства около атаката, мнозина посочват, че е вероятно тя да е била извършена с цел манипулация на пазарите.
“В нашата страна мисля, че това е извън нашия контрол по отношение на рансъмуера и се съмнявам, че Colonial е първата компания, която плаща рансъмуер. Мисля, че те са първите, които почти затвориха Източното крайбрежие”, каза той, предупреждавайки:
Министерството на правосъдието и ФБР и Федералният резерв и хазна биха могли да се обединят и да кажат: Добре, момчета, ако платите рансъмуер, ние ще ви преследваме.
Креймър също цитира Tether като структурна ‘слаба връзка’, която стои в основата на крипто пазара, отбелязвайки постоянни противоречия относно резервите, подкрепящи USDT.
Креймър не за първи път обявява, че разпродава BTC. През април той заяви, че е продал някои от своите притежания, за да изплати ипотеката си, описвайки преживяването като използване на “фалшиви пари, плащащи истински пари”.
Когато на 22 май Биткойн премина границата от $111,000, с което надмина предишния си рекорд, активността на фючърсния пазар избухна в отговор.
Преди 15 години един програмист, без да подозира, направи история, когато размени 10,000 ВТС за две пици – това е първата документирана крипто покупка.
Рекордните стойности на Биткойн възродиха пазарния оптимизъм, но за разлика от краткотрайния скок, наблюдаван през януари, сегашното рали изглежда е изградено върху по-твърда основа.
Нов анализ на крипто компанията Matrixport предполага, че настоящото рали на Биткойн се дължи на силен интерес на спот пазара, а не на рискови спекулации, което бележи преход към по-стабилна пазарна динамика.