Биткойн се търгува стабилно над нивото от $100,000, което предизвиква нов оптимизъм сред инвеститорите, но и повишава предпазливостта сред анализаторите, които следят за потенциални сътресения в бъдеще.
Неотдавнашният подем предизвика агресивни покупки по време на ценовите колебания, но сигналите както от дребните, така и от институционалните инвеститори рисуват по-сложна картина.
Според данни на IntoTheBlock, ралито е донесло печалба на над 97% от притежателите на BTC. Макар това да е оптимистичен показател, то отваря вратата за повишен натиск за продажби, тъй като някои може да се опитат да реализират печалбите си. Това се отразява в забележим ръст на големите транзакции, като обемът скочи от $68.4 милиарда до $72.6 милиарда – индикатор, че „китовете“ активно препозиционират позициите си.
В допълнение към това, съотношението на нетния поток на големите притежатели, които прехвърлят Биткойн на борсите, се е повишило до 0.17%, което е знак, че някои големи играчи може би се готвят да продават. Исторически погледнато, такива движения предшестват краткосрочни спадове, особено когато инерцията е висока.
Въпреки това институционалното търсене остава силно. Спот BTC ETF-ите привлякоха $142 милиона нетни постъпления, водени от ARK Invest, Fidelity и BlackRock. В една единствена транзакция само BlackRock добави над $8 милиона в BTC към своите активи.
Междувременно ликвидацията на близо $280 милиона в ливъридж позиции през последните 24 часа – по-голямата част от които от къси продавачи – подчертава рязката промяна в настроенията. Откритият интерес леко спадна, но обемите на търговията остават силни, което предполага, че ралито все още има гориво, дори и при нарастваща волатилност.
Въпреки новите конфликти в Близкия Изток и не толкова миролюбивата прогноза на Федералния резерв, Биткойн се търгува вече повече от пет седмици на нива над $100,000.
Bitdeer Technologies, компания за добив на Биткойн със седалище в Сингапур, се готви да набере $330 милиона чрез нова емисия на конвертируеми облигации с падеж през 2031 г.
Най-големите производители на хардуер за криптовалути в Китай променят стратегията си. Изправени пред нарастващите американски мита върху вноса на технологии, Bitmain, Canaan и MicroBT — компании, които заедно контролират над 90% от световния пазар на оборудване за добив на Биткойн — преместват част от производството си в САЩ.
Неотдавнашният скок на Биткойн до $109,000 бе засенчен от подновен конфликт в Близкия изток, като засиленото напрежение между Израел и Иран оказва натиск върху пазара.