Най-голямата банка в Сингапур, DBS, може да предпочете Биткойн пред щатския долар като запас от стойност.
Главният инвестиционен офис на DBS наскоро публикува бележка до инвеститорите, която описва Биткойн като по-ефективен актив тип запас от стойност от щатския долар.
DBS твърди, че тъй като глобалните централни банки продължават да инжектират още предлагане на фиат в икономиките си, Биткойн може да предложи алтернатива за инвеститорите, които не желаят да за уязвими към обезценяването на долара.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Волатилността на Биткойн е цената за изключителното му представяне
„Всъщност, експоненциалното покачване на цената на Биткойн си съперничи единствено с метеорното разширяване на балансите на най-големите глобални централни банки по света – Федералния резерв на САЩ (ФЕД), Европейската централна банка (ЕЦБ), Банката на Япония (BOJ) , както и Китайската народна банка (PBOC).
Подобни тенденции недвусмислено ще стимулират търсенето на алтернативни валути, дори неортодоксални дигитални форми, които потенциално биха могли да представляват запас от стойност по-вярно, отколкото физическите долари.„
В рамките на оценката си, DBS отбелязва, че децентрализираната природа на Биткойн и ограниченото му предлагане работят заедно, за да направят Биткойн силна опция за съхранение на стойност за инвеститорите. Екипът посочва, че поради оскъдното си предлагане Биткойн е по-подходящо описан като крипто стока и е лесно прехвърляема в това отношение.
Банката добавя, че изглежда сякаш Биткойн има ниска корелация с други активи, което означава, че може да помогне на инвеститорите да диверсифицират портфолиото си.
DBS обаче признава, че Биткойн има проблеми с мащабирането, поради разчитането му на механизма за консенсус за доказателство за работа (PoW), който изисква прекомерно количество енергия за потвърждаване на транзакциите.
Освен това енергията, която мрежата използва за транзакции и за копаене на Биткойн, отбелязва DBS, може да предизвика известна загриженост.
Наскоро изпълнителният директор на Tesla Илон Мъск обяви, че Tesla вече няма да приема Биткойн като метод на плащане поради опасения за околната среда.
DBS също така предупреждава, че BTC е волатилен актив, който може да бъде изправен пред регулаторни рискове в бъдеще. Банката също така предполага, че ако флагманската криптовалута постигне статут на надежден актив извън контрола на държавата, „е малко вероятно същите тези централни власти да стоят безучастно, без да защитават монополистичния си контрол върху различните валути, които Биткойн заплашва да измести„.
Въпреки сравнително несигурното си бъдеще, Биткойн може да бъде в челните редици на началото на „парична революция“, заключава DBS, което е „възможност, която традиционните пари не могат да купят“.
Пазарът на криптовалути преживява забележителна промяна в капиталовите потоци, тъй като пазарната доминация на Биткойн се е понижила до 61.6%, отбелязвайки спад от 2.36%.
BSTR Holdings Inc. е на път да се превърне в четвъртия по големина публичен притежател на Биткойн, като обяви, че ще стартира с 30,021 BTC в баланса си като част от публичния си дебют.
Френски законодатели внесоха новаторско предложение за преобразуване на излишната електроенергия от производителите на енергия в ценен дигитален актив – Биткойн.
Етериум зае централно място в крипто дискусиите, като изпревари Биткойн по отношение на FOMO (страх от пропуснати ползи) на дребно само няколко дни след рекордното рали на BTC.