Руските законодатели активно подготвят ново законодателство за данъчно облагане на криптовалути като Биткойн (BTC).
Според официално съобщение на руската Държавна дума, Комисията по държавното строителство и законодателство на Дума е одобрила законопроект за данъчното облагане на криптовалутите на 15-ти февруари. Новият законопроект представлява набор от изменения в руския федерален данъчен кодекс.
Като част от законопроекта, руското правителство официално признава криптовалути като Биткойн като собственост, целяща да обложи печалбите от крипто търговия сред руските жители. Законопроектът е насочен към всички местни жители, включително граждани и чужденци, както и към руски, и международни организации, установени в страната.
Според законопроекта изброените субекти ще трябва да отчитат своите криптотранзакции, ако общата сума на входящите или изходящите транзакции надвишава 600,000 рубли ($8,100) на годишна база.
Законопроектът предвижда наказания за нарушения като късно докладване, както и предоставяне на неточна информация, което предполага глоби до 10% от входящи или изходящи транзакции. Предложената глоба за неплащане или непълно плащане на данък е 40% от неплатените данъци, пише в законопроекта.
След одобрението на комитета, руската Дума се очаква да разгледа новото крипто законодателство на 17-ти февруари, според официалните държавни регистри.
Русия официално наложи първия си крипто закон „За дигиталните финансови активи“ през януари 2021 г., забраняващ на местните жители да извършват плащания в криптовалути. Въпреки предоставянето на правен статут на криптоиндустрията в Русия, законопроектът не разглежда определени области на дигиталните активи, като данъчно облагане и добив, оставяйки регулаторния пейзаж относително несигурен.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.