Китайската централна банка, Народната банка на Китай (PBOC), публикува проектoзакон този петък, който има за цел да осигури регулаторна рамка и легитимност за предстоящата дигитална валута на централната банка (CBDC), дигиталния юан.
В законопроекта се посочва, че юанът е официалната валута на Китайската народна република, независимо дали е във физическа или дигитална форма.
Изглежда, че проектозаконът се насочва към усилията на трети страни в дигиталните валути, обезпечени с юан, като заявява, че на физически лица и институции е забранено да правят и издават валута, предназначена да „замести“ дигиталното обращение на юана. Предполага се, че този ход ще направи всички стабилни монети, базирани на юан, които не са подкрепени от държавата – незаконни.
Наказателните мерки срещу нарушителите на този предложен закон са сурови: най-вече конфискуване на всички печалби, унищожаване на всички токени и налагане на глоба в размер не по-малък от петкратно създадената незаконна сума, в допълнение към възможността за наказателно преследване и лишаване от свобода.
Китайската народна банка поясни, че проектът на новия закон е на публична консултация до 23-ти ноември 2020 г.
Предишни доклади сочат, че Китай се надява да започне официално да издава дигитален юан преди зимните олимпийски игри в Пекин през февруари 2022 г. Освен това, по-рано този месец, Китай проведе голям тест на системата за плащане на дигитални юани в Шънджън, където близо 47,500 жители заявиха 200 юана ($30) всяка в цифрова валута, която след това те похарчиха в 3,389 магазина в целия град.
Този регулаторен ход е и само последният в световната тенденция към CBDC. Банката за международни разплащания беше казала, че е работила със седем централни банки, за да определи основните принципи, необходими на всички публично достъпни CBDC, за да помогне на централните банки да постигнат целите си на публичната политика.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Беларус полага основите на дигитална версия на националната си валута, като пълното ѝ въвеждане се очаква в края на 2026 г.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.