Швейцарският надзорен орган за финансовите пазари (FINMA) прие разпоредба за борба с прането на пари на 7-ми февруари.
Позовавайки се на допълнителния риск, прагът за неидентифицирани криптовалутни транзакции е понижен от 5000 CHF на 1000 CHF (приблизително $1020).
Разпоредбата идва след налагането на новите закони за финансовите услуги и финансовите институции, които влезнаха в сила на 1-ви януари. FINMA въведе преработената наредба в отговор на тези закони и ще проведе консултация относно последващия регламент до 9-ти април.
Една от ключовите промени от новата разпоредба е нормализирането на швейцарските национални регулации със специалната група за финансови действия или техните директиви от юни 2019 г. Международният орган определи максимален лимит за транзакции от $1000 за неидентифицирани операции по обмен на криптовалута.
Всички финансови доставчици, участващи в крипто пространството, ще трябва да събират данни за всеки, който инициира транзакции на стойност над $1000. Информацията трябва редовно да се предоставя на органите за преглед.
Инициативата е част от световната тенденция, която настоява за по-строга регулация срещу прането на пари. Прилагайки директивата, FINMA „признава засилените рискове от пиране на пари“ при транзакции с криптовалути, според прессъобщението си.
Европейският съюз също приложи своята Пета директива срещу прането на пари (5AMLD), която влезе в сила тази година. Новият регламент адресира конкретно някои видове транзакции с криптовалути, по-специално изискващи строго отчитане на информация на клиентите.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.