В Украйна приеха ново законодателство, което легализира плащанията с криптовалути.
Според ‘Forklog’, членовете на Върховната рада – законодателната ръка на украинското правителство, прие нов законопроект, който включва най-добрите международни AML практики чрез новата крипто регулаторна рамка на страната.
Като част от новоприетото законодателство, криптовалутите вече са класифицирани като собственост в Украйна. По този начин, собствениците на виртуална валута могат да използват своите дигитални средства като средство за размяна, което дава възможност за легализирана търговия, плащания, инвестиции и преводи.
Подробности за новия закон включват и разпоредба за частните лица да действат като крипто предаватели на пари и попечители. Такива услуги обаче трябва да работят в стриктно съответствие със стандартите за финансов мониторинг и отчитане, предписани от новоприетия законопроект.
Новината за легализирането на плащанията с криптовалути идва след съобщение от Министерството на дигиталната трансформация на страната за партньорството с беларуска крипто борса.
Чрез легализирането на криптовалутите, изглежда, Украйна е допринесла значително за стимулирането на местната търговия с виртуалните валути в страната.
По-рано през годината град Киев обяви, че обмисля да позволи плащания с Биткойн в своята система за обществен транспорт.
С приемането на новите регулаторни стандарти за крипто плащанията, Украйна също спазва указанията, въведени от междуправителствената работна група за финансови действия (FATF).
От началото на 2019 г., FATF държи да насочи държавите-членки да приемат по-строги регулаторни разпоредби
Основният акцент на FATF по отношение на криптовалутите е спазването на разпоредбите за борба с прането на пари. Няколко крипто борси бяха принудени да спазват “Правилото за пътуване” на FATF.
При подготовката на законопроекта украинските законодатели съдействаха на крипто експерти, финансирани от Европейския съюз (ЕС). Правителството на Украйна също се надява, че приемането на новите закони ще подпомогне стремежа му за осигуряване на до 500 милиона евро финансова помощ от (ЕС).
@page { size: 8.5in 11in; margin: 0.79in } p { margin-bottom: 0.1in; line-height: 115%; background: transpa ren t }
След като встъпи в длъжност, президентът на Украйна Владимир Зеленски възприе положителна позиция към дигиталните и блокчейн технологии. Докладите сочат, че администрацията на Зеленски разглежда приемането на блокчейн като път към борбата със системната корупция в страната.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.