Биткойн работи константно през последните десет години и няма признаци това да се промени. Но как ще се представи в дългосрочен план, да речем след десет или двадесет години?
Ето няколко възможности за това как може да изглежда водещата криптовалута в нейното далечно бъдеще.
Хората спекулират къде ще бъде Биткойн след десет, двадесет или дори сто години от момента на създаването му. Техните прогнози варират от това да стане следващата междугалактическа отчетна единица, до това да се срине до нула.
Преди да изчезне, Сатоши Накамото коментира накъде според него се е насочил Биткойн в дългосрочен план.
След няколко десетилетия, когато възнаграждението стане твърде малко, таксата за транзакцията ще се превърне в основната компенсация за нодовете (възлите). Сигурен съм, че след 20 години ще има или голям обем транзакции, или няма да има никакъв.
Тъй като криптовалутите продължават да растат и да привличат потребители, ще настъпи момент, в който правителствата ще започнат да конвертират част от своето богатство в Биткойн и други криптовалути. Транзакциите с BTC нямат граници и не подлежат на държавни разпоредби, те просто следват Биткойн протокола.
Правителствата могат да започнат бизнес с други нации в BTC. Държавите, които са обект на несправедливи санкции, биха могли да използват криптовалути, за да продължат да съществуват.
Свръхинфлацията е повлияла негативно на много страни в историята. Дори днес, държави като Венецуела и Зимбабве имат национални валути, чиято инфлация се е повишила няколко хиляди пъти през последното десетилетие. Използвайки Биткойн, те биха могли да обвържат своите икономики с глобалната икономика, подсигурявайки валутите си срещу инфлация.
Биткойн се разглежда като стока все повече и повече в наши дни, тъй като финансовата страна на криптовалутите се превръща във фокуса на индустрията. С нарастването на пазарите на криптовалути, повече потенциални инвеститори ще бъдат привлечени към потенциалните печалби.
При този сценарий, Биткойн и другите дигитални валути стават стандартна част от средностатистическия финансов портфейл. Много инвеститори се диверсифицират в акции, взаимни фондове, недвижими имоти и други класове активи. Криптовалутите може да се превърнат в нещо подобно на скъпоценните метали.
Има няколко други криптовалути, които оспорват позицията на водещата криптовалута, като Етериум , Bitcoin Cash и Ripple. Биткойн трябва да е иновативен, за да оцелее, като се има предвид минималния технологичен напредък през изминалата година.
Lightning Network, предполагаемото решение на проблема със скалируемостта на Биткойн, не е особено приет сред обществото откакто беше лансиран. Повечето от основните показатели, показващи здравето на мрежата, намаляват от близо половин година, без реален прогрес към масовото приемане.
Възможен е сценарий, в който Биткойн се срива до нула. Повечето традиционни анализатори твърдят, че криптовалутите ще се провалят съвсем скоро и че пазарът е изграден изцяло върху спекулации. Всъщност, Биткойн е бил „обявен мъртъв“ 377 пъти.
Системите, изграждащи инфраструктурата на актива обаче, продължават да са стабилни и мрежата изобщо не показва признаци, че ще спира. Миньорите ще продължават да копаят, потребителите ще продължат да изпращат транзакции. Така че зануляването на Биткойн изглежда е най-малко вероятно от всички тези възможности. Първите 10 години на криптовалутите бяха изпълнени с множество събития и вълнения и със сигурност може да се предположи, че следващите десет години ще бъдат също толкова добри.
Японската инвестиционна компания Metaplanet бързо увеличава експозицията си към Биткойн, като в последния си отчет компанията разкри нова покупка на 1,004 BTC.
Нов доклад на компанията за анализи Alphractal хвърля светлина върху потенциална повтаряща се тенденция на пазара на Биткойн, която може да е признак за предстояща волатилност, последвана от период на ценова стабилност.
Strategy, бизнес аналитичната компания, известна с безкомпромисното си акумулиране на Биткойн, направи поредната си масивна инвестиция, придобивайки ВТС на стойност $765 милиона в последната си сделка.
Биткойн, чиято стойност в момента се оценява на около $2 трилиона, навлезе в нов етап от своето развитие — фаза, в която общата му пазарна капитализация може да се конкурира с доминиращата позиция на златото, чиято стойност възлиза на $22 трилиона, според няколко реномирани инвеститори.