Обединеното кралство е лидер в света за регистрирани криптo борси с 43 пазарни оператора, според проучвания на CrystalBlockchain.
Смесица от благоприятни регулации и концентрация на богатство изгражда останалата част от списъка, образувайки няколко любопитни горещи точки на криптовалутна активност.
Обединеното кралство е домакин на 43 пазарни оператора, предлагащи благоприятен режим и близост до все още процъфтяващия финансов сектор. Този пазар обаче е еднозначно застрашен, тъй като Брекзит без сделка може да означава непредвидени ефекти върху правилата за връзката между криптовалутите и традиционните финанси.
Пазарът на Обединеното кралство също прилага натиск върху анонимните монети, като наскоро ZCash (ZEC) беше премахнат от Coinbase UK и CEX_io. Британските борси все още се радват на благоприятно приемане от страна на местните банки с директни канали за закупуване на британската лира.
Пазарът в САЩ беше един от двигателите на растежа за целия крипто сектор, особено след като инвеститорите на дребно се присъединиха по време на най-големия бичи пазар на Биткойн (BTC) през 2017 г.
САЩ са домакини на някои от първите борси за криптовалути и един от регионите, които да изготвят ясни регламенти. Разполагат с 27 борси, въпреки ограниченията за някои щати. Наскоро Binance откри нов клон за американски търговци, за да се съобрази с местните разпоредби.
С 22 борси, малката страна предоставя търговски услуги, за да задоволи нарастващия апетит на Азия към криптовалутите.
Хонконг е офшорна дестинация за крипто пазарите, където се намират и гиганти като борсата Huobi. Неотдавнашните протести срещу новите закони за депортиране само увеличиха търсенето на BTC в страната.
С 19 борси, зоната със сравнително либерални крипто регулации догонва Хонконг в стремежа си да приеме пазарни оператори, насочени към Азия.
Имайки предвид, че преди време беше гореща точка за ICO, Сингапур също разполага с един от най-либералните режими за обмен. Паричният орган на Сингапур (MAS) все още следи изкъсо крипто пространството.
Една от най-дружелюбните страни за криптовалута е домакин на 9 борси. В Австралия се наблюдава сериозно крипто движение и множество биткойн ентусиасти, което води до по-разпространеното търсене на услугите на крипто борсите.
Съседна Нова Зеландия се прочу със драматичния хак на местната крипто платформа Cryptopia, която не след дълго обяви фалит.
Вторият по големина регион за обмен на криптовалути, поне на база на статистиката, е „неизвестен в целия свят“. В момента 33 борси работят без ясна регионална принадлежност. Децентрализираният обмен и по-малките операции все още привличат интерес.
Броят на борсите също не отчита размера, дейността и взаимовръзката между борсите. В света на търговията с криптовалути има няколко стратегически региона и горещи точки, включително ЕС, Канада, Бразилия и няколко други страни. Тези региони и пазари виждат растежа на крипто борсите и притока на BTC и фиатни валути.
Майкъл Сейлър, високопоставен защитник на Биткойн и изпълнителен председател на MicroStrategy, отново нашумя – този път с най-голямото първично публично предлагане (IPO) през 2025 г.
Главният технологичен директор на Ripple Дейвид Шварц отговори на подновените спорове в общността на XRP относно загубата на около 32,000 блока от първите дни на XRP Ledger.
Последната седмица на юли се очертава като ключова за световните пазари с множество икономически събития с голямо въздействие върху САЩ, които могат да предизвикат волатилност при акциите, облигациите и крипто активите.
Притежанието на криптовалути в САЩ нараства стабилно през последните няколко години, но далеч не е широко разпространено.