В тази статия ще разгледаме понятието криптовалути и различните начини за тяхното използване. Ще вникнем по-отблизо в тяхната история и ще се опитаме да разберем какви бъдещи приложения може да има. Все пак криптовалутите вече са неизменна част от ежедневието на много хора, като пълния им потенциал тепърва ще бъде разкрит.
Може би най-нашумялата тема в технологичния сектор са криптовалутите, следвани от изкуствения интелект и квантовите компютри. В тази статия ще научим за основите на тези дигитални активи. Ще разберем в исторически план откъде тръгва цялата тази „мания“. Ще се докоснем до техническата част и ще научим реалната им стойност, като същевременно ще разгледаме къде е мястото на тези криптовалути в зараждащия се дигитален свят.
Нека да започнем с това какво всъщност представлява понятието криптовалута. Това е дигитална или виртуална форма на валути, които функционират като средство за обмен и позволяват директни плащания между отделните индивиди.
Независимо от това, че тази технология съществува от вече близо десетина години, криптовалутите се превърнаха в глобален феномен през 2017 година, когато цената на най-големия дигитален актив, Биткойн, се покачи до фрапиращата сума от $20,000. От този момент нататък, тези дигитални активи станаха много популярна инвестиция по целия свят, като в същото време доста хора направиха, така че това да им носи постоянен пасивен доход.
Ето някои от основните, нетехнически термини, които вероятно ще срещнете, докато четете за крипто пространството:
• Адрес: Подобно на адрес на електронна поща, можете да споделите адреса си за монети, с цел получаването на пари от друго лице. За разлика от електронната поща, хората могат да имат много различни адреси и обикновено се препоръчва да генерирате уникален за всяка транзакция.
• Алткойн: Съкращение от алтернативна монета, терминът обикновено се използва за описване на всяка една криптовалута, различна от биткойн.
• Блокчейн: Криптографски защитен разпределен леджър, съставен от блокове, които съдържат история на транзакциите. Тъй като блокчейнът става все по-дълъг и по-дълъг, става все по-трудно да се променят старите сделки.
• Форк: Софтуерен форк се появява, когато има промяна в оригиналната програма, която може да доведе до разделяне на оригиналния блокчейн и създаването на нова монета – Биткойн Кеш и Етериум Класик са два примера за монети, създадени от форкове. Може да има хард форк, софт форк и случаен форк.
• HODL: Teрминът идва като на шега от погрешното изписване на думата „HOLD“ във форум, след което се превръща в боен вик за ранните крипто инвеститори, които държат своите монети, независимо от волатилността на цените.
• Първично предлагане на монети (ICO): ICO, известно също като токен продажба, е средство за краудфъндинг, където компания предлага нова монета в замяна на фиатна валута (например долари) или дигитална валута (Биткойн, Етериум, Лайткойн и т.н.) Обикновено средствата, които са получили, се използват за разработване на новата концепция и токенът, който те издават, ще се използва за сключване на сделки в тяхната мрежа, след като бъде пуснат.
• Смарт (интелигентен) договор: споразумение, което е написано в компютърен код и автоматично се изпълнява, когато са изпълнени определени условия. Някои мрежи, най-вече тази на Етериум, поддържат смарт договори, докато други не.
• Портфейл: Крипто портфейлът съхранява частни и публични ключове, които са необходими за изпращане и получаване на монети. Има хардуерни, софтуерни и хартиени портфейли.
Хардуерните и хартиените портфейли обикновено се считат за по-сигурни от софтуерните портфейли, въпреки че има и плюсове, и минуси, свързани с всеки един от тях. Ако загубите частният си ключ и не можете да влезете в портфейла си чрез алтернативни методи, никога няма да можете да възстановите монетите си и те ефективно са премахнати от обращение.
Най-простото обяснение на термина е, че криптовалутите са лимитирани входящи данни, които никой не може да промени без да са изпълнени специфични условия. Може и да не ви звучи като типичното определение за валута, но след като вникнете в контекста ще осъзнаете, че това е една много важна част от дигиталната революция, която оформя финансовия и технологичен свят.
Историята на криптовалутите датира още от началото на 80-те години на миналия век, когато криптограф на име Дейвид Чаум създава анонимна, криптографска и електронна форма на пари. Той я кръщава eCash, като по-късно се имплементира през мрежата на Digicash, която позволява на дигиталните валути да бъдат непроследими от банките, правителствата и като цяло от всички трети страни.
Въпреки тези изследвания, криптовалутите не намират своето приложение, поне до началото на новото хилядолетие. По-конкретно, през 2008 година светът стана свидетел на най-жестоката финансова криза, след Голямата Депресия, която започна през 1929 година и продължи близо 10 години.
Казано накратко, тогава финансовия свят беше разтърсен, като до ден днешен много банки все още не могат да се съвземат.
Макар и да не е доказана някаква корелация между двете събития, точно по-време на финансовата криза се появиха и криптовалутите.
Да се върнем към основите на криптовалутите или в случая причината за икономическия крах от 2008 година.
Базирайки услугите си на феномена наречен „банкиране с частичен резерв“, банките имаха законовото право да харчат 90% от парите на клиентите си по всяко едно време – задължително, обаче, трябва да оставят едни 10% непокътнати като финансов резерв. Както може да се досетите, останалите 90% се харчат за финансиране на нови клиенти, инвестиции и други.
В следствие на този принцип, банките от целия свят използваха 90% от ликвидния си капитал за да отпускат „високорискови ипотечни кредити“. Това доведе до период, в който хора работещи като сервитьори, касиери и зидари притежаваха по няколко апартамента, дори и в много от случаите големи вили. В следствие на тези лесни ипотеки, банките разбраха, че хората най-вероятно няма да могат да си изплатят заемите.
Когато обаче балонът се спука, банките и финансовите институции по целия свят трябваше да бъдат спасени от правителствата им и следователно от данъкоплатците.
В резултат на това стана ясно, че модерната финансова система не е толкова надеждна и честно казано може да се нарече „крехка“ в много отношения.
Оттам се породи и интереса към изследването на криптографията и желанието за алтернативна валута все повече се набиваше в съзнанието на хората, след като недоволството от традиционните банки пусна корени в съзнанието на по-голямата част от света.
На 31 октомври 2008 година бе публикувана първата бяла книга, която представи Биткойн на обществото. Основната цел на документа е да очертае нуждата от доверие в трети страни при електронни разплащания в настоящия финансов модел. Друг важен аспект е, че се описва как чрез криптографската технология, доверието може да се замени от математически алгоритми.
Бялата книга описваше система за разплащания от бъдещето, която не изисква централизацията на традиционното банкиране и финанси, нито довериe в правителствата и институциите.
Биткойн е проектиран по такъв начин, че в следствие на намаляването на неговото предлагане, става все по-трудно да се добива.
Идеята за „улесняване на дигиталните транзакции“ все още може да изглежда малко неясна, но ще се постараем да го обобщим по възможно най-лесния за разбиране начин.
Чрез криптовалутите хората са в състояние да прехвърлят стойност помежду си по пряк начин, подобно на парична транзакция.
Да вземем за пример трима приятели (да кажем Иван, Георги и Мария), които решават в събота вечер да отидат на кино. Мария плаща за билета за филма на Георги на гишето (в брой), а Георги иска да се изплати на Мaрия в края на вечерта. Този процес може да се осъществи чрез плащане на ръка.
В случая обаче, в който Георги не разполага с пари в брой, той може да реши да използва приложението си за онлайн банкиране, за да плати по дигитален начин на Мария. За това той ще трябва да предостави на банката си сумата, която би искал да прехвърли на момичето, както и банковите ѝ данни, където парите ще бъдат регистрирани в рамките на няколко дни, часове или минути (в зависимост от това в коя част на света се намирате.
Следователно банката играе централна роля в транзакцията, регистрирайки парите, излизащи от сметката на Георги, както и входящото плащане по сметката на Мария.
С прости думи, криптовалутите като Биткойн работят с помощта на така наречената технология на разпределния леджър (DLT). За пояснение, „разпределеният леджър“ (или регистър) може да се разбира като счетоводна книга, която се споделя. Казано по друг начин, тя все още е система за управление на транзакции.
По този начин, блокчейн леджъра е нещо като традиционна счетоводна книга, която следи балансите и транзакциите между потребителите в системата. Разликата обаче е, че блокчейн регистрите обикновено са обществени и децентрализирани.
В децентрализираната (блокчейн) мрежа няма централен сървър (като банка) за валидиране и легитимиране на транзакции между колеги. Напротив, на всеки субект в рамките на мрежата се възлага отговорността да изпълнява тази задача.
С други думи, всеки партньор или потребител в мрежата има списък с всички транзакции, за да гарантира, че всички те са валидни и че няма случаи на така нареченото двойно харчене.
Ако Георги реши да плати на Мария за билета в криптовалута, тогава ще възникне следното:
• Георги ще се нуждае от подробности за така наречения адрес на портфейла на Мария, както и количеството монети, които ѝ дължи за билета за филма.
• Георги изпраща на Мария 100 „X“ токена от неговия криптo портфейл до нейния.
• Преди токените „X“ да се появят в портфейла на Мария, на самата сделка се предоставя определен номер, който след това се поставя в регистъра на „X“ с всички останали транзакции, които са на изчакване.
• Тук други ентусиасти на „X“ (включително техния приятел Иван) могат да „копаят“ или добиват „X“, като по този начин се възнаграждават за одобряването на сделката между Георги и Мария.
• Ако повече от 51% от мрежата са съгласни със сделката, тогава се постига консенсус и транзакцията се потвърждава в рамките на мрежата, в резултат на което транзакцията е едновременно валидна и одобрена.
• След консенсус и потвърждение относно прехвърлянето на 100 „X“ токена между Георги и Мария, монетите ще се появят в портфейла на Мария и сделката ще бъде завършена.
Горните стъпки, макар и силно опростени, формират основата на всяка транзакция при преобладаващите криптовалути като Биткойн, Етериум и др. С „транзакция“, имайте предвид, че това включва всяка криптовалута.
След като гореспоменатите процеси се осъществят, сделката между Георги и Мария е в ход на действие. Тя е необратима, не може да бъде подправена и е част от неизменния запис на хронологичния регистър на сделките.
Нека тук вметнем няколко пояснения:
С крипто, средствата се заключват зад криптографската система на „публичния ключ“. За да бъдат изпратени пари се изисква частен ключ, който се държи единствено от собственика на средствата.
По този начин транзакциите с криптовалути не могат да бъдат подправени, въз основа на естеството на основните криптографски рамки.
След постигането на консенсус между нодовете (възлите) в мрежата и потвърждението, при никакви обстоятелства сделката не може да бъде отменена. Независимо от всичко, сделката ще остане необратима и няма да можете да обърнете процеса. Това е, освен ако не се появи „форк“, например когато Биткойн Кеш се отдели от Биткойн в резултат на мрежово разделение.
В зависимост от размера, мащаба и претоварването в мрежата на криптовалутите, транзакциите се пускат в леджъра почти мигновено. Впоследствие те обикновено се потвърждават от общността в рамките на минути. Софтуерът и хардуерът, който позволява тези транзакции, се разпространява в глобална мрежа от компютри, което означава, че физическото местоположение е напълно без значение в процеса на транзакция.
Когато говорим за криптовалутни сделки, трябва да имаме предвид, че те поддържат анонимността на потребителите чрез „псевдонимизация“. Криптовалути като Биткойн се получават на „адреси“, които са случайни числа от около 30 знака. Въпреки че човек може да проследи историческия поток на транзакциите на криптовалутите, не е възможно да се направи връзка между адреса и самоличността на собственика му.
Следователно потребителските акаунти и номерата на транзакциите не са свързани с никакви идентичности от реалния свят, стига потребителят да контролира собствените си частни ключове. В случая на крипто борсите и платформи за търговия, обаче, потребителите ще трябва да бъдат идентифицирани чрез процес наречен „Опознай своя клиент“ или KYC.
След като вече изяснихме основите на криптовалутите, може да си зададем въпроса кога се случват тези транзакции. От една страна, криптовалутите се използват за покупка и продажба на стоки и услуги.
По-популярният случай на употреба за тях в момента, обаче, е търговията. Това действие се изразява в използването на фиатни или криптовалути, за да купуваме и продаваме повече, различни криптовалути, като се възползваме от ценовите разлики и прилики между цените на монетите.
Нека разгледаме механизма, управляващ базите данни на криптовалутите. Криптовалута от рода на Биткойн се състои от мрежа от така наречените „peers“. Всеки peer има запис на пълната история на всички транзакции и следователно баланса на всяка сметка.
Сделката е позната почти веднага от цялата мрежа. Но само след определен период от време тя се потвърждава.
Докато транзакцията е непотвърдена, тя е в процес на изчакване и може да бъде подправена. Когато транзакцията е потвърдена, тя е записана. Вече не може да бъде обърната и е част от неизменния запис на исторически сделки на така наречения блокчейн.
Само миньорите (копачите) могат да потвърдят сделките. Това е тяхната работа в криптовалутна мрежа. Те правят сделки, отбелязват ги като легитимни и ги разпространяват в мрежата. След като транзакцията е потвърдена от миньор, всеки нод трябва да я добави към своята база данни. Тя става част от блокчейн.
За тази работа миньорите получават награда в криптовалута, например биткойн. Тъй като дейността на копачите е най-важната част от криптовалутната система, е редно да вникнем в детайлите зад този процес.
Принципно всеки може да бъде миньор. Тъй като децентрализираната мрежа няма правомощия да делегира тази задача, криптовалутите се нуждаят от някакъв механизъм, който да предотврати злоупотребата на една управляваща страна.
Представете си, че някой създава хиляди peer-ове и разпространява подправени транзакции. Системата ще се счупи моментално.
Така че, Сатоши определи правилото, миньорите трябва да вложат някаква работа от своите компютри, за да отговарят на изискванията за тази задача. Всъщност те трябва да намерят хеш – продукт на криптографска функция – който свързва новия блок с неговия предшественик. Това се нарича „Доказателство за работа“. В Биткойн, то се основава на SHA 256 хеш алгоритъм. Съществуват и други алгоритми, които различните мрежи използват като „Доказателство за залог“, „Доказателство за концепция“ и други.
Не е нужно да разбирате подробности за SHA 256. Важно е само да знаете, че това може да бъде в основата на криптографския пъзел, за който миньорите се конкурират да решат. След като намери решение, дадения миньор може да изгради блок и да го добави към блокчейна. Като стимул той има право да добави така наречената транзакция, която му дава определен брой биткойни. Това е единственият начин да създадете валидни биткойн монети.
Биткойна може да бъде създаден само ако миньорите решат криптографския пъзел. Тъй като трудността на тази математическа задача изисква значително количеството компютърна мощност, има само определено количество крипто монети, които могат да бъдат създадени за определено време. Това е част от консенсуса, който не може да се счупи.
Въпреки че не можете да закупите криптовалути директно чрез регулирани борси, има начини инвеститорите да получат достъп до тези пазари. Важно е да се каже, че това са инвестиции с по-висок риск и свързаните с криптовалути аспекти на тези компании биха могли да представляват минимална част от цялостната им дейност.
Точно като при фиатните валути, за да инвестирате в криптовалути, трябва да намерите място, където се търгуват. За да започнете, трябва да се регистрирате и да вложите средства в сметката си, след което да започнете с купуването и продаването на крипто.
Има редица популярни крипто борси, например:
• Coinbase
• Poloniex
• Bittrex
• Bitfinex
• Binance
Тъй като има много борси, инвеститорите трябва да прехвърлят средства между тях по някакъв начин и да имат място за съхраняване на активите си. Крипто портфейлите са инструменти, които ви позволяват да съхранявате и изпращате крипто монети.
В момента има няколко вида крипто портфейли (мобилни, десктоп, хардуерни, хартиени). За да започнете, ще ви е необходим мобилен или десктоп (уеб) горещ портфейл, свързан с интернет.
Почти всички криптовалути днес имат официални портфейли като Bitcoin Core Wallet, Ethereum Wallet или MyEtherWallet, Litecoin-QT и Dash Core.
• Jaxx: позволява транзакции с Биткойн, Биткойн Кеш, Етериум, Етериум Класик, Лайткойн, Dash, Zcash и други монети;
• Exodus: десктоп портфейл, който може да се използва за съхраняване и изпращане на Биткойн, Биткойн Кеш, Етериум, Етериум Класик, Лайткойн, OmiseGo, Qtum, Dash, Bat, Aragorn и други валути.
Както беше споменато по-горе, има някои възможности за използване на борси с вградени портфейли, като например Poloniex или Coinbase.
Когато сте избрали портфейлите, които искате да използвате, сте готови да започнете да инвестирате.
Криптовалутите са силно волатилни активи, чиито цени могат да се покачват и намаляват в големи проценти за отрицателно време. Такива ходове могат да бъдат задействани от множество събития, така че крипто трейдърът трябва непрекъснато да следи пазарната информация.
Преди да поставите парите си в монета е добра идея да проучите актива. Един от най-добрите инструменти за това изследване е Coinmarketcap, уебсайт, където можете да намерите информация за всяка налична монета. Имаше слухове, че Coinmarketcap манипулират цените, които виждаме, но за всеки случай ви препоръчваме да използвате и алтернативата Openmarketcap. Данните включват капитализация, предлагане, обем на търговия и т.н. Така че сайтът може да се използва за сравнения на криптовалутите. Cryptocompare е друг полезен сайт за този вид данни.
Най-добрият начин да проследите основните новини, свързани с криптовалутите, е да следите сайта на CryptoDnes.bg, наред с други подобни чуждестранни медии като Cryptopys, Cointelegraph, Coindesk и др. Още по-полезна информация може да бъде намерена в социалните медии – каналите на Telegram и Discord и Quora.
Друг чудесен начин за получаване на данни е CoinMarketCal, който проследява крипто-свързани събития, които потенциално могат да повлияят на монетите, търгувани на борсите.
Вече сте оборудвани с известни знания и инструменти за търговия. Въпреки това, в сравнение с фиатния инвестиционен процес все още липсват някои елементи.
Първо, фиатните инвеститори могат да използват борсови индекси за бенчмаркинг (сравнителен анализ) при изграждането на портфолиото си – S&P500 и Nasdaq Composite са перфектни примери за такива бенчмаркове. Те позволяват на инвеститорите лесно да търгуват цели сектори и да управляват сложни портфейли в обикновени инвестиции, намалявайки рисковете и нестабилността на портфейла.
Трябва да намерите подобни инструменти за крипто пазара – например, Cryptoindex 100 (CIX100) е автоматизиран индекс, изчислен чрез алгоритъм за машинно обучение, който анализира криптовалути. Този инструмент позволява на търговците да намалят волатилността и рисковете за техните портфейли, както и разходите, и усилията, присъщи на инвестирането в множество монети, което води до значителни икономии в търговията.
След като портфолиото е изградено, можете да проследявате монети чрез специализирани приложения като Blockfolio или Delta, които осигуряват ценна информация (обменни цени в реално време, книга за поръчки за всяка монета и т.н.). Използването на такива инструменти също повишава производителността.
Живеем в едно много интересно време. Технологията се развива със светкавична скорост, а роботите, които наблюдавахме по филмите преди години вече са факт. Крипто пространството е поредното доказателство, че света сам по себе си се нуждае от структурна промяна. Криптовалутите са един иновативен метод за прехвърляне на стойност, който изцяло може да промени финансовата индустрия. Да все още тези активи не се приемат като начин на разплащане в магазини, ресторанти и т.н., но в крайна сметка тяхното предназначение не е това. Рано или късно ще видим интеграцията на криптовалутите. Има безброй много примери за това как обществото бавно започва да разбира и приема тези нови финансови средства, но важното е едно – тази технология е тук за да остане и да промени изцяло животите ни.
За да научите как да си купите Биткойн натиснете ТУК.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
След експлойта от 14 април, който наруши работата, KiloEx разкри план за компенсация на засегнатите потребители. Планът обхваща три основни групи: Трейдъри, хибридни стейкъри и ВИП потребители.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Тъй като Биткойн (BTC) възвръща стабилността си, а алткойните започват да проявяват признаци на активност, оптимизмът на инвеститорите отново се увеличава.