Докато конфликтът в Украйна бушува, идеята за Русия, която е богата на енергия, потенциално да добива Биткойн, за да смекчи последиците от все по-строгите санкции, продължава да се популяризира.
Съвсем наскоро заместник-министърът на енергетиката на Русия Евгений Грабчак обяви на 26-ти март, че правният вакуум в крипто добива трябва да бъде премахнат, според доклад на ТАСС.
Грабчак подчерта, че би било по-ефективно да се определят местата за добив и да се освобождават енергийни ресурси за миньорите на регионално ниво, а не на федерално ниво и че това трябва да се управлява чрез регионални планове за развитие.
Заместник-министърът на енергетиката добави също, че правната празнота, която съществува в добива на криптовалута, трябва да бъде разгледана “възможно най-скоро”.
“Правният вакуум затруднява регулирането на тази област и определянето на ясни правила на играта.
Този правен вакуум трябва да бъде [елиминиран] възможно най-скоро. Ако искаме по някакъв начин да се справим с тази дейност, а нямаме други възможности в сегашната реалност, трябва да въведем законова регулация, като добавим понятието за добив в регулаторната рамка.”
През последната седмица членът на руската Държавна дума и председател на комисията по енергетика Павел Завални също предложи Биткойн и национални валути като алтернативи за плащане за износ на енергия към “приятелски нации”.
Прочети Още: Етериум (ETH) е готов да избухне до над $6,000 – Bloomberg
Като продължение на предишното искане на президента Владимир Путин “неприятелските страни” да използват рублата за подобни транзакции, Завални предложи златото и руската валута, рублата, като възможности за плащане за енергийния износ на страната, което ЕС отказа.
Въпреки че Украйна легализира пазара на криптовалути и получи финансова помощ в цифрови активи, някои наблюдатели в индустрията се притесняват, че Русия може да използва криптовалути, за да заобиколи финансовите и икономически санкции.
След като призова за забрана на криптовалутите преди нахлуването в Украйна, руската централна банка вече издаде лиценз на най-голямата банка в страната, Сбербанк, за да може да търгува с цифрови активи.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.