Нещо повече, тази хакерска атака засяга около 100 XRP Ledger портфейла на GateHub.
Хакът на GateHub бе сигнализиран от потребителите на платформата.
Според предварителното изявление на GateHub, сайтът е уведомен от членове на общността и клиенти относно нередности в XRP Ledger портфейлите.
Въпреки че платформата на портфейла не успя да идентифицира каквото и да е „действие или пропуск от тяхна страна, което може да позволи тази очевидна кражба“, сайтът все пак вече се извини на всички засегнати потребители. Освен това, платформата се ангажира да разкрие причината за възникналия проблем.
Разследването на компанията разкри, че редица API повиквания са дошли от малък брой IP адреси. Оттук следва подозрението, че това е начинът, по който е извършена атаката. По-конкретно, може да се покаже как хакерите са получили достъп до криптираните ключове. Въпреки това, GateHub все още не са изготвили официален доклад за хака.
Един от потребителите Томас Силкяер – който предупреди GateHub за нарушението на сигурността – наскоро публикува доклад за него. Там се отбеляза, че GateHub се заемат с проучването на проблема на 1-ви юни.
На 1-ви юни ни съобщиха за кражба на 201 000 XRP и веднага започна разследване. Оказа се, че ограбената сметка се управлява чрез Gatehub.net и че престъпният акаунт (r9do2Ar8k64NxgLD6oJoywaxQhUS57Ck8k) е откраднал значителни суми от няколко други XRP акаунта, като вероятно и те се управляват чрез Gatehub.net.
Освен това Силкяер предполага, че досега са засегнати от около 80 до 90 жертви. Говори се, че близо 23,200,000 XRP са откраднати, което е приблизително $9,5 милиона. Освен това около 13,100,000 XRP – или $5,37 милиона – вече са „изпрани“ от злосторниците.
Хакът на GateHub е сериозен случай за нарушаване на сигурността. Компанията, която предлага услуги за съхранение на криптовалути, все още провежда разследване, което им пречи да публикуват официални заключения. Фактът обаче, че по-голямата част от средствата вече са били изпрани, предполага, че може да се окажат трудни за възстановяване.
Това следва случая от преди няколко седмици, когато Binance се сблъска с подобен хак за 7000 биткойна. Преди това беше борсата за криптовалути Bithumb, от която бяха откраднати $13 милиона в EOS токени.
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.