Изглежда, че Иран претърпява една от най-трудните икономически кризи с инфлация до 127% на 2-ри юли.
Огромната инфлация не е единственият голям въпрос, тъй като политическата несигурност е още един голям проблем за Близкия изток.
Иранското правителство се стреми да забрани достъпа до крипто обмени преди планираното подновяване на санкциите в САЩ, които ще се проведат през август и ноември, съобщава CoinDesk.
Различни ирански граждани съобщиха на публикацията, че някои от най-популярните крипто обмени там, като Binance и LocalBitcoins, са много трудни за достъп дори с помощта на виртуални частни мрежи (VPN – Virtual Private Network).
„Много хора го използват като инструмент за хеджиране, защото купуването на BTC е по-лесно, отколкото да отидете на черния пазар, за да си купите американски долари“, заяви един ирански източник.
Ахмад Халид Маджедиар, директор на проекта „IranObserved“ от Института на Близкия Изток, също обяви за „CoinDesk“, че правителството се стреми да не позволява на гражданите си да прехвърлят чуждестранна валута, особено долари, извън страната.
Той каза още на публикацията: „Ако [дипломацията] пропадне, това би означавало, че има повече ограничения и ще бъдат засегнати и криптовалути“.
В последните дни на 2017 г. органът за борба с прането на пари в Иран строго забрани на всички финансови институции да използват криптовалути.
Събитието беше последвано от предупреждение на Мохамед Реза Пубребрахими, ръководител на иранския икономически комитет на парламента, към крипто търговците, че нанасят вреда на икономиката на страната, като харчат пари чрез международни и децентрализирани пазари.
Последните събития са в пряко противоречие с обратната ситуация през 2017 г., когато имаше блокчейн бум в Иран. International Business Times съобщиха, че през февруари 2018 г. различни браншови бизнеси работят активно с регулаторите, за да разработят правна финансова структура за криптовалутите.
Все пак, крипто ентусиастите изглежда не са загубили надежда, въпреки обстоятелствата. Ще трябва да изчакаме и да видим колко силен е иранският криптонационализъм.
Според комисаря по ценните книжа и фондовите борси на САЩ Хестър М.Пиърс подписването на закона GENIUS представлява знакова стъпка в крипто регулирането в САЩ.
Президентът Доналд Тръмп подписа GENIUS Act – новаторски законопроект, насочен към регулиране на бързо разрастващия се пазар на стабилни монети.
Тази седмица президентът Доналд Тръмп се готви да подпише мащабна изпълнителна заповед, която може радикално да промени начина, по който американците инвестират за пенсиониране.
Камарата на представителите на САЩ прие три новаторски законопроекта за криптовалутите, насочени към установяване на всеобхватен федерален надзор върху дигиталните активи, включително стабилните монети и по-широката инфраструктура на крипто пазара.