Голямата чилийска борса за критовалути Buda, са убедили съда да разпореди възобновяването на сметките им в две големи чилийски банки, съобщи Bloomberg на 25-ти април.
Анти-монополният съд на Чили публикува решението на своя уебсайт, като нареди на държавната банка Banco del Estado de Chile и на Itau Corpbanca да отворят отново сметките на Buda, докато тече делото на борсата срещу 10 банки, включително гореспоменатите две. Budа съди банките, след като казаха, че е „неоправдано“ са им закрили сметките.
По-рано този месец, група обменни бюра в Чили заведоха жалби срещу решението на банките да закрият сметките им. Buda, Orionx и CryptoMarket казват, че банковата система е предприела едностранни действия в Чили, които „убиват цялата индустрия“.
В интервю, главният изпълнителен директор на Buda, Гилермо Тореалба заяви, че докато Чили би искал да се покаже като отворен и либерален към новите технологии, „фурнирът е тънък“:
„Чили показва другата си страна, която е извънредно консервативна, въпреки че ние правим огромни усилия, за да може светът да ни види като либерални.“
Според Тореалба, въпреки оплакванията в медиите и Twitter, банките отказват да отговорят. Той казва, че могъщият банков сектор прави околната среда за криптовалути по-лоша от Еквадор, Боливия или Китай.
Торелаба подчерта, че няма закони, решения или законодателство, които да попречат на нормалното функциониране на крипто фирми, а банковият сектор пое ролята на хегемоничен регулатор:
Няма нито един регулатор, законодателен орган или държавен служител, който да казва, че криптовалутите не са законни, това е просто решение на един много мощен сектор на икономиката: банковата индустрия.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.