Централната банка на Иран е забранила на местните банки и други финансови институции да търгуват с криптовалути.
До решението се стига в резултат на тенденцията криптовалути да се използват за пране на пари, съобщават Reuters.
Reuters цитира иранската държавна информационна агенция ИРНА:
Банките и кредитните институции и обменни бюра трябва да избягват всяка продажба или закупуване на тези валути и да не предприемат каквито и да било действия за тяхното популяризиране.
Днес, 23-ти април, „Радио Свободна Европа / Радио Свобода“ (REFRL) цитира още подробности от циркулярното писмо от декември:
Всички криптовалути имат способността да се превърнат в средство за изпиране на пари и финансиране на тероризма и като цяло могат да се превърнат в средство за прехвърляне на парите на престъпниците.
Забраната вероятно е в резултат на приготвянето на страната за евентуално подновяване на санкциите от САЩ на 12-ти май. В последствие на които, националната валута, риалът, се срина до безпрецедентно ниски нива. Reuters също така съобщава, че Иран е обединил своите официални валутни курсове и е забранил обмена на всички пари извън банките, тъй като тя се опитва да подкрепи затруднените финансови институции в страната и да спре понижението на валутите.
Позицията на Иран към криптото се засили особено през февруари 2018 г., когато местните медии цитират намерението на централната банка да „контролира и предотврати“ това, което счита за „силно ненадеждни и рискови“ криптовалути.
Доклади през февруари на иранското разследване за издаване на държавна цифрова валута предизвикаха сравнение с централно издадената валута Petro на Венецуела, която мнозина смятаха за отговор на международните санкции наложени на страната.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.