В рамките на значителна репресия тайландските власти конфискуваха близо 1,000 устройства за добив на Биткойн от компания, обвинена в незаконно присъединяване към местната електрическа мрежа.
При обиска, извършен в съоръжението на JIT Co в Чон Бури, са открити съоръжения за добив, които са били експлоатирани под фалшив претекст, като са използвани модифицирани измервателни уреди за отклоняване на електроенергия за нощни операции.
Смята се, че кражбата на електроенергия е струвала до $2.88 милиона. Твърди се, че компанията, първоначално регистрирана за търговия с дигитални активи, е използвала подходящи измервателни уреди през деня, но е прибягвала до незаконни методи през нощта, за да извършва незабелязано добивните си операции.
Властите, работещи с Провинциалната електрическа служба, са иззели оборудването, но все още не са посочили отговорните лица. Случаят се разследва и скоро се очакват заповеди за арест. В допълнение към инсталацията за добив, на мястото са открити соларни панели, но те не са били свързани с платформи за добив на Биткойн.
Добивът на Биткойн в Тайланд е свързан с големи разходи за енергия, като някои платформи изискват над $17,000 за добив на само един Биткойн, което доста надхвърля месечната сметка за електроенергия на средното тайландско домакинство. Това подчертава мащаба на незаконните операции.
Тази конфискация е част от по-широк регионален проблем, тъй като съседна Малайзия също се бори с незаконни операции за добив на криптовалути. Междувременно Тайланд проучва възможностите за приемане на криптовалути, като планира да тества крипто плащания в Пукет, една от ключовите си туристически дестинации, което е сигнал за стремеж към интегриране на дигитални валути в икономиката му.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.