Неотдавнашният спад на цената на Биткойн поставя под въпрос репутацията му на „дигитално злато“ - актив, който често се разглежда като хедж срещу икономическа несигурност.
След публикуването на по-силни от очакваното данни за работните места във вторник, BTC се понижи за втори пореден ден на 9-ти януари, като спадна с близо 8% от неотдавнашния си връх от над $102,000.
Инвеститорите се опасяват, че устойчивият пазар на труда може да подтикне Федералния резерв да поддържа по-високи лихвени проценти по-дълго от очакваното, като по този начин отслаби всички надежди за предстоящото им намаляване. Този икономически натиск подчертава нарастващата чувствителност на Биткойн към традиционните пазарни сили.
В исторически план златото е било ценено заради своята независимост от колебанията на фондовия пазар. За разлика от него представянето на BTC сега отразява рискови активи, което поставя под съмнение способността му да запази ролята си на цифрово убежище. Освен това според някои пазарни участници нарастващата му корелация с S&P 500 допълнително възпрепятства имиджа на BTC като стабилно средство за съхранение на стойност.
Въпреки че привържениците на криптовалутата продължават да защитават децентрализирания му характер и дългосрочния му потенциал, неотдавнашното му поведение показва, че той може да се превърне в спекулативна инвестиция, а не в надежден хедж по време на икономическа несигурност.
Тъй като пазарните условия продължават да се колебаят, пътят на Биткойн към превръщането му в истинско „дигитално злато“ остава несигурен.
Биткойн започна юли под натиска на по-широки макроикономически фактори, но въпреки трудното начало демонстрира впечатляваща устойчивост.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко и беден татко“, разкри на 1 юли, че е закупил още един Биткойн, потвърждавайки своята дългосрочна оптимистична позиция, дори и това да е свързано с личен риск.
Според най-новите пазарни прогнози на Standard Chartered, през втората половина на 2025 г. Биткойн ще отбележи най-силното си поскъпване спрямо долара в историята.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.