Мароко е в процес на изготвяне на нов регламент за криптовалутите, според Абделатиф Жуахри, управител на централната банка на страната.
Макар че криптовалутите са официално забранени в Мароко от 2017 г., използването им в страната продължава по нелегални канали, тъй като гражданите заобикалят съществуващите ограничения.
По време на международна конференция в Рабат Жуахри разкри, че централната банка, Bank Al Maghrib, работи по проектозакон, насочен към регулиране на крипто активите, който в момента се разглежда за приемане.
Освен това банката проучва и възможността за въвеждане на дигитална валута на централната банка (CBDC).
Жуахри обясни, че Мароко, подобно на много други държави, проучва потенциалните ползи от CBDC, по-специално способността им да подкрепят целите на публичната политика, като например насърчаването на финансовото приобщаване.
За разлика от децентрализираните криптовалути, CBDC се контролира пряко от централната банка.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.