Home

БРИКС: Ще успее ли дигиталната валута на съюза да измести петродолара?

05.07.2024 19:30 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Ще успее ли дигиталната валута на съюза да измести петродолара?

Във финансовия сектор се появяват разговори за потенциала на дигиталната валута на БРИКС да измести петродолара.

Въпреки че тази форма на парично средство на БРИКС все още е концептуална и не съществува, предвижда се тя да бъде дигитална валута на централната банка (CBDC), а не криптовалута, базирана на блокчейн.

Смята се, че тази валута може да наподобява китайския дигитален юан или дигиталния долар, който понастоящем се обмисля от Федералния резерв и който все още не е емитиран.

През 1999 г. няколко държави от Европейския съюз създадоха единна валута – еврото, заедно с нова централна банка – ЕЦБ. За разлика от предвидената дигитална валута на БРИКС, при създаването си еврото не беше цифрово и имаше за цел да замени националните валути.

Целта на тази обща валута е да оспори статута на щатския долар като световна резервна валута, а не да замени националните валути на страните членки.

В продължение на няколко десетилетия щатският долар е преобладаващата глобална валута, особено след разпадането на Съветския съюз. Често наричан „петродолар“, щатският долар е и основната валута на световния пазар на петрол.

С нарастващото влияние на Китай обаче САЩ вече нямат безспорна доминация в световен мащаб и по този начин ролята на щатския долар като водеща валута на световния петролен пазар се оспорва. По-специално Китай се стреми да създаде алтернативен световен пазар на петрол, който да не зависи от щатския долар.

Преди няколко години Китай въведе дигиталния юан като част от тази стратегия, въпреки че той все още не е успял да измести петродолара в световен мащаб.

С напредването на дискусиите за дигиталната валута на БРИКС фокусът остава върху това дали тя може ефективно да оспори господстващото положение на щатския долар на световния пазар, особено в петролния сектор. Успехът и въздействието на тази валута ще зависят от различни икономически и геополитически фактори.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Kитайските крипто лидери демонстрират своята подкрепа за Bybit

След значителния хак на Bybit, при който бяха откраднати $1.5 милиарда в Етериум, няколко известни фигури в китайското крипто пространство се включиха в помощ на борсата, като депозираха ETH, за да повишат ликвидността.

24.02.2025 10:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Крипто експерт сравни меме монетите с човешките вярвания

Ки Йонг Джу, главен изпълнителен директор на CryptoQuant, наскоро сподели интригуваща гледна точка за меме токените, като ги свърза с теорията на Карл Юнг за „колективното несъзнато“.

24.02.2025 9:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Експерт oчаква рали на фондовия пазар

Том Лий, ръководител на отдел „Проучвания“ във Fundstrat, смята, че американският фондов пазар е готов за по-нататъшни печалби въпреки скорошната волатилност.

24.02.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Bybit: Ето колко Етериум e възстановен след скорошната хакерска атака

След хакерската атака срещу Bybit на 21 февруари борсата успя да възстанови значителна част от резервите си в Етериум, като се върна до почти половината от нивата си преди атаката.

23.02.2025 20:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.