Протоколът от заседанието на Федералния комитет по операциите на открития пазар (FOMC) от 11-12 юни официално бе публикуван преди броени минути.
Федералният резерв чака допълнителна информация, за да вземе решението за намаляване на лихвените проценти. Въпреки това, прогресът на инфлацията също е очевиден от редица индикатори.
Протоколът от срещата на Фед не показва нищо ново, което вече да не се знае, освен че централната банка на САЩ също така очаква потенциално увеличение на безработицата в страната, ако търсенето отслабне.
Въпреки значителното понижение от пиковата стойност от 9.1% през юни 2022 г. до 3.4% през май 2024 г. инфлацията продължава да буди безпокойство у Федералния резерв. През последните шест до осем месеца средният индекс на потребителските цени е около 3.2%. Фед поясни, че няма да обмисли намаляване на лихвите, докато CPI не достигне 2%, а лихвеният процент по федералните фондове остава на 23-годишен връх от юли 2022 г. насам.
Американските борсови индекси се повишиха в сряда по време на съкратената от празниците търговска сесия, тъй като данните, сочещи отслабване на икономиката, увеличиха надеждите за началото на облекчаването на политиката на Федералния резерв през септември.
Както докладът на ADP за заетостта, така и седмичните данни за молбите за помощи при безработица сочеха облекчаване на условията на пазара на труда, което е добре дошъл сигнал преди внимателно следения доклад за заплатите извън селското стопанство в петък. Пазарите се надяват, че признаците за слабост на пазара на труда ще увеличат шансовете на Фед да намали лихвените проценти.
Днешните данни подтикнаха пазарните участници да увеличат залозите за намаляване на лихвите през септември до над 70%, както се посочва в доклада FedWatch на LSEG.
Протоколът от заседанието на Федералния комитет по операциите на открития пазар (FOMC) на Федералния резерв на САЩ, проведено миналия месец, показа на глобалните инвеститори „ястребовата“ позиция на Фед.
През май 2024 г. годишният темп на инфлация в САЩ спадна до 3.3%, отбелязвайки намаление спрямо 3.4% през април. В сравнение с предходния месец индексът на потребителските цени (CPI) остана непроменен. Същевременно базисната инфлация се забави до 3.4% на годишна база, а месечният темп на базисната инфлация спадна до 0.2% от 0.3%, което също е по-добре от прогнозите за 0.3%
Председателят на Фед Джером Пауъл наскоро говори на форума на Европейската централна банка в Синтра, Португалия. Майкъл Браун, старши изследователски стратег в Pepperstone, където уточни, че америкаската икономика се движи в правилната посока към целта от 2% инфлация.
Ripple Labs се оказа един от най-големите финансови поддръжници на встъпването в длъжност на Доналд Тръмп, предоставяйки близо $5 милиона само месеци преди федералните регулатори да започнат да смекчават позицията си спрямо компанията.
В момента европейските финансови органи са разделени по въпроса колко голяма заплаха за еврозоната представлявa позицията на Доналд Тръмп по отношение на криптовалутите.
Polygon излезе начело на NFT пазара, заемайки водеща позиция по седмичен обем на продажбите и надминавайки Етериум за пръв път от месеци насам.
Тъй като Южна Корея затяга правилата за криптовалутите през 2025 г., Bithumb се подготвя за IPO, като преструктурира операциите си.