Coinbase заведе съдебни дела срещу Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ (SEC) и Федералната корпорация за застраховане на депозитите (FDIC) за това, че не са изпълнили искания по Закона за свобода на информацията (FOIA).
Исковете, подадени в Окръжния съд на САЩ за окръг Колумбия, имат за цел да принудят тези агенции да предоставят исканата информация.
Coinbase твърди, че федералните финансови регулатори подкопават крипто индустрията. Компанията твърди, че агенции като SEC и FDIC са използвали правомощията си, за да осакатят сектора на дигиталните активи. В жалбата срещу FDIC се твърди, че агенцията е била част от незаконна схема за подкопаване на индустрията.
Coinbase потърси информация от SEC относно нейната позиция по отношение на прехода на Етериум към консенсусен механизъм за доказателство за залог (PoS) и минали разследвания, включващи Закари Кобърн и Enigma MPC, които преди години се споразумяха със SEC. Комисията отказа тези искания, позовавайки се на потенциална вреда за текущите действия по правоприлагане.
Жалбата срещу FDIC се позовава на писма, изпратени до финансови институции, с които се иска от тях да спрат дейностите, свързани с крипто. Coinbase твърди, че тези писма са били част от усилията за пълно спиране на крипто дейностите. FDIC отказва да разкрие писмата, като се позовава на защитата на чувствителна информация за съответните банки.
Coinbase и преди е влизала в сблъсък с регулаторните органи, включително със съдебен иск срещу SEC през април 2023 г., като е искала ясни регулаторни насоки за крипто индустрията. Борсата за първи път подаде петиция до SEC за официално изготвяне на правила през юли 2022 г., като поиска конкретни разпоредби за крипто. Въпреки това SEC продължи да прилага съществуващите закони за ценните книжа срещу крипто платформите, което доведе до продължаващо напрежение.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.