Центърът за пазарно обучение (CME) подновява призивите за създаване на единна валутна система, която да се противопостави на доминиращата роля на щатския долар.
С развитието на финансовия пейзаж регионалните валути придобиват все по-голямо значение, което повдига въпроси за бъдещето на щатския долар, особено сред страните от АСЕАН.
Опасенията от нарастващия дълг на щатския долар и използването му като геополитически инструмент накараха няколко държави да потърсят алтернативи. Алиансът БРИКС вече работи по нова валутна система, която да се конкурира с щатския долар. Сега десетчленната мрежа АСЕАН също проучва нова валутна рамка, която би могла да подкопае господството на щатския долар в световен мащаб.
В неотдавнашно изявление CME призова страните от АСЕАН да разработят нова валутна система, която да се конкурира пряко с еврото и щатския долар. Организацията изтъкна необходимостта от повишаване на покупателната способност на гражданите и призова за по-тясно сътрудничество между централните банки на страните от АСЕАН.
Според CME единна валута на АСЕАН би насърчила регионалното сътрудничество и би осигурила стабилен резерв от стойност, сравним с щатския долар и еврото. Организацията също така подчертава значението на структурните реформи пред паричната политика за стимулиране на икономиката и насърчаване на предприемачеството.
Статутът на щатския долар като световна резервна валута е все по-застрашен поради геополитическата му употреба и потенциалния колапс на петродоларовата система. Ако съюзи като БРИКС и АСЕАН успеят да проведат своите политически и парични реформи, господстващото положение на щатския долар може да се влоши още повече.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.