Цените на петрола се понижиха, тъй като по-силният долар и техническите слабости засенчиха нарастващите геополитически рискове.
Цената на „West Texas Intermediate (WTI)“ се задържа над $81 на 25 юни (19:15 ч. българско време), докато петролът сорт „Brent“ остана малко под $84.5, след като в понеделник достигна най-високото си ниво от края на април. Отскокът на долара направи суровините, оценявани в тази валута, по-малко привлекателни, а фючърсите върху сорта Brent наближиха територията на свръхпокупка.
Въпреки това цените на суровия петрол запазиха месечните си печалби на фона на глобалните сътресения. Освен това хутите засилиха нападенията срещу кораби край Йемен, а Русия обвини САЩ и Украйна за ракетния удар по Крим, заплашвайки с ответни мерки.
Спредът за незабавна доставка на WTI отслабна напоследък, като от $1.15 през миналата седмица спадна до 76 цента в обратна посока. Имплицитната волатилност на сорта Brent леко се повиши поради геополитическите рискове, включително предстоящите избори в Иран, но остава близо до шестгодишно дъно.
Анализаторите на JPMorgan Chase & Co. прогнозираха, че през третото тримесечие средната цена на сорта Brent ще бъде $84 за барел, а през август или септември ще достигне $90, което се дължи на очакваното глобално търсене, изпреварващо предлагането. Анализаторите на Macquarie повишиха прогнозата си за третото тримесечие на Brent от $83 на $86 за барел, очаквайки повишено търсене.
Тази седмица търговците внимателно следят инфлацията и други икономически показатели, за да получат представа за бъдещите насоки на паричната политика.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.