Европейската централна банка (ЕЦБ) публикува първия си доклад за напредъка по разработването на дигитална валута на централната банка (CBDC).
Публикуван на 24 юни, докладът съдържа подробна информация за технически мерки като криптиране и хеширане, за да се защити поверителността при отделните трансакции и да се гарантира сигурността на данните.
Той също така задължава доставчиците на платежни услуги да искат изрично съгласие на потребителите, преди да използват финансови данни с търговска цел, с цел повишаване на прозрачността и доверието.
Ключова характеристика на инициативата на ЕЦБ за дигитално евро е подкрепата ѝ за офлайн трансакциите, позволяваща директен peer-to-peer обмен без посредници.
Тази функционалност ще използва усъвършенствани разплащателни устройства като смартфони и специализирани смарт карти, които биха могли да работят с енергия от батерии за синхронизиране на трансакциите с блокчейн след възстановяване на онлайн свързаността.
Очаква се това да подобри достъпността и използваемостта, особено в райони с ненадежден достъп до интернет.
Освен техническите съображения, ЕЦБ провежда широки консултации чрез своята Група за разработване на правила, в които участват заинтересовани страни – от доставчиците на услуги до широката общественост.
Този подход има за цел да оформи регулаторните рамки и техническите стандарти за CBDC, като първият цялостен проект на наръчника с правила е планиран за публикуване до края на 2024 г.
Беларус полага основите на дигитална версия на националната си валута, като пълното ѝ въвеждане се очаква в края на 2026 г.
Avalanche тихомълком се очертава като мощен претендент в еволюцията на финансовата инфраструктура, като потенциалът се простира отвъд крипто-ориентираните приложения.
Обединените арабски емирства ще пуснат своя дигитален дирхам – дигитална валута на централната банка (CBDC).
Ripple си осигури стратегическо партньорство с Chipper Cash за подобряване на трансграничните плащания в Африка, като използва блокчейна на Ripple и XRP за бързи и рентабилни транзакции.