Според базирания в Германия център "Карнеги Русия - Евразия" последните санкции на САЩ срещу Русия ще засилят ролята на китайския юан като основна валута в руската търговия.
Новите санкции се очаква да засилят позицията на юана спрямо западните валути, както отбеляза сътрудникът на Карнеги – Александра Прокопенко.
Прокопенко подчерта, че макар господството на долара да остава неоспоримо, фрагментацията на световната финансова система вече е необратима. Неотдавнашните ограничения са насочени срещу финансовата инфраструктура на Русия, включително Московската борса, която впоследствие спря обмена на долари и евро, усложнявайки достъпа на руснаците до западни валути и потенциално водейки до различни обменни курсове на рублата.
Прогнозите са, че тези мерки ще утвърдят юана като основна валута за търговия и разплащания в Русия. Към май на китайската валута се падат 53.6% от борсовата търговия и 39.2% от извънборсовия пазар в Русия. Прокопенко смята, че именно заради това, новите санкции ще затвърдят доминиращата позиция на юана на финансовите борси в Русия.
Въпреки заплахите за вторични санкции срещу чуждестранни институции, поддържащи финансови връзки с Русия, Прокопенко твърди, че ролята на юана в руската търговия едва ли ще намалее. Очаква се санкциите да увеличат волатилността на рублата и да усложнят нейното използване във външната търговия, което допълнително ще насърчи преминаването към китайската валута.
Тази промяна е част от по-широка тенденция на дедоларизация в световната икономика. Миналата година стратези на JPMorgan и анализатори на Morgan Stanley отбелязаха нарастващото влияние на дигиталните активи и дигиталните валути на централните банки (CBDC) като фактори, допринасящи за намаляването на дела на долара в световните валутни резерви.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.