Докато Русия и Китай са подложени на натиск в Европа и САЩ, те намират доста по-положителен прием на Азиатска територия.
Неотдавнашните посещения на президента Владимир Путин и на китайския премиер Ли Цян подчертаха, че много азиатски държави все още се стремят към по-силни връзки с Москва и Пекин.
Посещението на Путин в Северна Корея беше първото му от 24 години насам и осигури по-широко военно сътрудничество. Спирката му във Виетнам също беше значима, като подчерта дълбоките исторически връзки с Москва въпреки неотдавнашните подобрени отношения на Виетнам с Вашингтон.
Страните от Югоизточна Азия като Индонезия, Тайланд и Малайзия обмислят да се присъединят към икономическия блок БРИКС, съоснован от Бразилия, Русия, Индия и Китай, който вече включва и други страни от „глобалния Юг“ като Южна Африка и Иран.
За Путин и Ли интересът към БРИКС е сигнал за успех в устояването на опитите за изолация от страна на САЩ и техните съюзници заради войната на Русия в Украйна и военните дейности на Китай в Азия.
Блокът предлага привлекателна алтернатива на ръководените от САЩ или Запада институции като Международния валутен фонд, който е критикуван за мерките за строги икономии, задълбочили трудностите по време на азиатската финансова криза в края на 90-те години.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.