Въпреки че Байдън често е свързван с високи нива инфлация, някои инвеститори прогнозират покачването им, ако Тръмп спечели изборите през 2024 г.
Изборите през 2024 г. имат няколко потенциални изхода: Тръмп или Байдън ще спечелят с партията си, контролираща Конгреса, или ще спечелят с разделен Конгрес. Според Goldman Sachs републиканският контрол върху Конгреса може да доведе до политики, които да увеличат инфлационните рискове, включително по-високи мита и намаляване на имиграцията, което може да изостри недостига на работна ръка и натиска върху заплатите.
От банката предлагат да се инвестира в злато като хедж срещу инфлация, ако се приложат икономическите политики на Тръмп. Те отчитат потенциални геополитически сътресения като мита, подчинение на Фед и страхове от дългове, които са показателни за предложените от Тръмп политики.
Кандидатът за президент има за цел да въведе 60% мито върху китайския внос и 10% мито върху друг внос, което може да увеличи разходите на домакинствата с $1,700 годишно според Института за международна икономика „Питърсън„. Това увеличение на потребителските разходи по същество се превръща в инфлация.
Тръмп се застъпва и за по-голям контрол на Белия дом върху Федералния резерв, което може да подкопае усилията му да управлява инфлацията и заетостта. В миналото той е оказвал натиск върху Фед да понижава лихвените проценти, противно на стандартния подход за повишаването им с цел контролиране на инфлацията.
Също така удължаването на данъчните облекчения от 2017 г., чийто срок изтича през 2025 г., би могло да увеличи държавния дълг с от $4 до $5 трилиона, увеличавайки инфлационния натиск.
Анализите на Moody’s Analytics и Oxford Economics отразяват тези опасения, като прогнозират по-висока инфлация и по-слаб икономически растеж при управлението на Тръмп поради нови мита и намалена имиграция. Тези политики биха могли да принудят Фед да запази или увеличи лихвените проценти, което потенциално може да доведе до конфликти между него и Фед.
Въпреки това според информацията средният процент на инфлация по време на президентството на Доналд Тръмп беше 1.9%, докато при Джо Байдън – средно 5.4%.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.