На фона на усилията на БРИКС за дедоларизация, Виетнам обяви плана си да се откаже от щатския долар в международната търговия.
Това решение следва неотдавнашното споразумение с Русия, която през октомври 2024 г. ще председателства срешата на алианса БРИКС.
JUST IN: 🇷🇺 🇻🇳 Russian President Putin and Vietnam President To Lam sign new strategic partnership agreement. pic.twitter.com/PY4B8lOLfg
— BRICS News (@BRICSinfo) June 20, 2024
По време на посещението си във Виетнам тази седмица руският президент Владимир Путин подписа няколко споразумения с виетнамското правителство, включително едно за осъществяване на двустранна търговия в местните им валути. Тази визита е част от поредица дипломатически пътувания на Путин, които включват и важно посещение в Северна Корея за първи път от повече от десетилетие.
Освен това Путин заяви, че над 60% от търговията между Русия и Виетнам вече се осъществява без щатски долар и евро.
През тази година блокът БРИКС беше основен акцент в геополитическите дискусии, особено след плановете му за разширяване, първото от 2001 г. насам. В момента има над 30 държави, които са изразили интерес да се присъединят към него.
БРИКС ясно изрази намеренията си да се разшири и да преследва дедоларизация като основни цели. Последното споразумение с Виетнам представлява важна стъпка в стратегията им за намаляване на зависимостта от щатския долар в международната търговия.
Продължаващите усилия на БРИКС да увеличи броя на членовете си и да насърчи валутната диверсификация подчертават променящия се пейзаж в глобалните икономически съюзи.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.