Федералният резерв рискува да доведе икономиката на САЩ до спад, ако не намали лихвените проценти сега, смята авторът на доказано във времето правило, прогнозиращо кога настъпва рецесия.
Според информацията икономистът Клаудия Сахм е доказала чрез своето правило, че когато тримесечната средна стойност на равнището на безработица е с половин процентен пункт по-висока от 12-месечното му дъно, икономиката е в рецесия.
Тъй като през последните месеци равнището на безработица се повиши, „Правилото на Сахм“ предизвика дискусии на Уолстрийт, показвайки, че досегашният стабилен пазар на труда може би отслабва и намеква за потенциални икономически проблеми. Тези спекулации доведоха до дебати за това кога Федералният резерв може да започне да понижава лихвените проценти.
Правилото на Сахм измерва разликата в процентни пунктове между тримесечната средна стойност на равнището на безработица и 12-месечното му дъно, което понастоящем е 3.5%. Резултат от 0.5 ще задейства официално правилото, като само още няколко месеца на безработица от 4% или повече могат да го активират.
Това правило е надежден индикатор за рецесия поне от 1948 г. насам и служи като ефективен сигнал за ранно предупреждение, когато стойността му се увеличава.
Тя отбеляза, че централната банка поема значителен риск, като не започва постепенно намаляване на лихвените проценти сега. Според нея бездействието може да задейства правилото, което потенциално да доведе до рецесия, която може да принуди Фед да приложи по-драстични мерки.
По последни данни на Бюрото за трудова статистика показателят „Правило на Сахм“ достигна нивото от 0.37 след доклада за заетостта през май, в който бе отчетено повишаване на равнището на безработица до 4% за първи път от януари 2022 г. насам. Това е най-високото му покачване от ранните етапи на Ковид пандемията.
Сахм смята, че Пауъл и колегите му си „играят с огъня“, като не обръщат по-голямо внимание на промените на пазара на труда. Тя отправи критики към подхода на Фед да изчаква спад в прираста на работните места, както спомена Пауъл, наричайки го рискован.
След хакерската атака срещу Bybit на 21 февруари борсата успя да възстанови значителна част от резервите си в Етериум, като се върна до почти половината от нивата си преди атаката.
Тимъти Стебинг, директор на Фондация Dogecoin, наскоро сподели вълнуващи идеи за плановете за разширяване на глобалния прием на DOGE.
Arkham Intelligence, компания за крипто обмен и анализи, разширява услугите си и включва спот търговия с криптовалути, която ще стартира в 17 американски щата на 1 март.
Чанпен Джао (CZ), основател на Binance, наскоро се обърна към криптовалутната общност за насоки как да разпредели над $1 милион, натрупани в адрес на портфейл за дарения, който някога е използвал.