Обединените арабски емирства (ОАЕ) напредват към своята визия да се превърнат в световна столица на изкуствения интелект (AI).
Наскоро Microsoft обяви инвестиция от $1.5 милиарда в G42, водеща компания в сектора на изкуствения интелект в ОАЕ, което отразява значителното финансиране, насочено към AI.
Желанието за постигане на лидерска позиция в сектора от страна на ОАЕ започна с ранни правителствени дейности. През 2017 г. емирствата назначиха първия в света министър, отговарящ за AI с цел превръщането на страната в глобален център до 2031 г.
Освен това Шейх Хамдан бин Мохамед бин Рашид Ал Мактум, престолонаследникът на Дубай, наскоро назначи 22 главни служители, експерти по AI, в правителството на Дубай, за да подпомогне тази цел.
През септември 2021 г. ОАЕ стартира модела AI Falcon, признат за най-добрия в света голям езиков модел с отворен код, който надминава тези на Meta и Google.
В ОАЕ се наблюдава рязък ръст на преките чуждестранни инвестиции в секторите на AI софтуерите. От началото на 2022 г. регионът е привлякъл 580 проекта, което отразява доверието на инвеститорите в потенциала му като водещ център за AI технология. fDi Markets прогнозира значителен ръст в технологичния сектор на Близкия изток, воден от ОАЕ, а според инвестиционната банка UBS дигиталната икономика в региона ще нараства с 20% годишно и ще достигне $780 милиарда до 2030 г.
За да затвърди глобалната си позиция, ОАЕ продължава да инвестира значителни средства в AI сектора, което е от решаващо значение за постигането на икономическите и технологичните амбиции на държавата.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.
Частният инвестиционен фонд Advent финализира сделка за придобиване на ТВІ Bank от кредитната група 4finance Holding.
От повече от десетилетие все повече държави се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар в световната търговия.
След като приключи 2024 г. с високи резултати, крипто пазарът се сблъска с рязка корекция в началото на 2025 г. Ентусиазмът, който бе подхранван от благоприятния макро фон – включително президентската победа на Доналд Тръмп и позитивните сигнали от Федералния резерв на САЩ.