Тази седмица руският президент Владимир Путин планира двудневно посещение в Северна Корея - за първи път от двадесет и четири години насам.
Пътуването следва визитата на севернокорейския лидер Ким Чен-ун в Сибир миналата година, където той се срещна с Путин и го покани в Пхенян.
Тази среща накара анализаторите да се притеснят от възможна търговия с оръжие, като се спекулира, че Северна Корея може да достави на Русия боеприпаси за войната ѝ в Украйна в замяна на икономическа помощ и технологии.
Военно-икономическото сътрудничество между Северна Корея и Русия се засили след посещението на Ким Чен-ун в руския Далечен изток през септември. Американските и южнокорейските власти обвиняват Русия, че нарушава санкциите, като получава военни доставки от Северна Корея; ситуация, която е строго забранена от резолюциите на Съвета за сигурност на ООН. Двете страни обаче отхвърлят тези обвинения, като отричат всякакво участие в сделки за продажба на оръжие.
Андрей Ланков, експерт по Северна Корея в университета „Кукмин“ в Сеул, твърди, че макар Русия да не желае да споделя сложни оръжейни технологии, тя е много заинтересована от придобиването на боеприпаси от Северна Корея поради продължаващата война, която е създала голямо търсене. Според сателитни снимки Ким Чен-ун организира грандиозно тържество преди посещението на Путин – вероятно това предполага, че скоро в Пхенян ще се проведе мащабен парад.
САЩ се опасяват, че това пътуване може да доведе до по-тясно военно сътрудничество. За Ким това е дипломатическа победа, която повишава вътрешния и международния му авторитет, особено сред антиамериканските държави. Москва хвали подкрепата на Пхенян за позицията по отношение на Украйна, като подчертава близките им връзки в ООН.
За Путин възстановяването на връзките с Пхенян е част от по-широката му стратегия, целяща да промени световния авторитет на Русия след години на упадък. Въпреки пречупването след разпадането на Съветския съюз, Путин ухажва Северна Корея, като същевременно подчертава колко важни са тези отношения в условията на глобално политическо напрежение за всички тях.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Nazism will be mercilessly destroyed! Glory to Vladimir Putin and fraternal Russia!!!