Представянето на валутата на БРИКС бе одобрено от групата, а подробностите за нея най-вероятно ще бъдат представени на срещата на върха, която се очаква края на 2024 г.
Началото на новата валута беше обявено през миналата година, а Русия и Иран споделиха, че очакват нейното пускане в обращение възможно най-скоро.
Макар някои коментари на запознати с въпроса лица да намекват за стартирането на валутата през октомври 2024 г., представител на индийската част от консорциума твърди, че тя може да не бъде въведена преди 2027 г.
Според Бинод Синг Аджатшатру, директор на Института на БРИКС в Ню Делхи, блокът най-вероятно ще успее да въведе в експлоатация общата валута през следващите 3-4 години. Той сподели, че е необходимо да има стабилен икономически растеж в страните от БРИКС, за да се премахне господството на щатския долар.
Освен това развитието на платежната система на БРИКС предизвика още повече коментари за въвеждането на нова валута. Предполага се, че срещата на върха през октомври ще даде по-ясна представа за напредъка около проекта.
Инвестиционният анализатор Дан Айвс от Wedbush Securities смята, че американската технологична индустрия може да се сблъска със сериозен спад заради митата, наложени от президента Тръмп.
Wells Fargo се сблъска със значителни финансови затруднения, след като бе осъдена да плати стотици милиони долари обезщетение след присъда на съдебно жури във Флорида.
От JPMorgan Chase прогнозират, че индексът MSCI EAFE, който проследява основните акции от Европа, Австралия и Далечния изток, скоро може да започне да надминава S&P 500 след години на изоставане.
Последните данни на Федералния резерв разкриват, че най-богатите американци притежават значителен дял от общите активи на страната.