Откакто в началото на 70-те години на миналия век бе изоставена "Бретън-Уудската система", държавният дълг на Съединените щати е основен проблем.
Tази загриженост се засилва след приемането на „Закона за данъчно възстановяване на икономиката“ през 1981 г. Проблемът се задълбочи от по-късни събития, като финансовата криза от 2008 г. и икономическите последици от пандемията COVID-19, които предизвикаха разгорещени дискусии.
В началото на 2023 г., когато страната се приближи до тавана на дълга, темата привлече допълнително внимание и предизвика разнопосочни дебати за възможните увеличения. В крайна сметка таванът на дълга бе отложен за 2025 г., което предизвика допълнителни притеснения, тъй като дългът на страната все още нарастваше бързо.
Общият размер на държавния дълг на САЩ към май 2024 г. е с почти $7 трилиона по-голям от БВП. Със задължения в размер на $34.5 трилиона в сравнение с БВП-то от около $27.36 трилиона това е значително увеличение спрямо 2020 г.
Сегашният размер на дълга все още е много по-голям от това, което се очаква за икономиката през 2024 г., дори и при прогнозирания за годината ръст на БВП от 2.4%. Ако той продължи да расте, вероятно ще изпревари БВП-то с почти $9 трилиона, достигайки над $37 трилиона.
Като се има предвид, че последната горна граница на дълга преди суспендирането е била малко над $31 трилиона – значително по-малко от сегашното равнище – ситуацията е много тревожна.
Ел Салвадор прави важна стъпка към превръщането си в регионален лидер в областта на изкуствения интелект.
Някои от най-големите имена в сферата на криптовалутите се опитват да си осигурят място във финансовата система на САЩ.
От 2022 г. насам Китай активно популяризира юана като основна валута за търговия между страните от БРИКС, възползвайки се от геополитическите раздори – особено след като западните санкции засегнаха Русия.
Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.