Икономическият съюз БРИКС изглежда се стреми към увеличаване на търговията с Европа, което би могло да повлияе на господстващото положение на американския долар.
Напоследък Китай поставя засилен акцент върху стимулирането на икономическия си растеж и работи за укрепване на търговските отношения с европейските държави, които алиансът би могъл да използва.
В четвъртък китайският президент Си Дзинпин се срещна с ръководители на държавни предприятия и международни инвеститори. Той подчерта, че икономическият растеж и реформите са основни приоритети за Китай. Освен това той провежда по-чести дискусии с европейските лидери за засилване на икономическото сътрудничество.
През последните години алиансът БРИКС отбеляза значителен ръст в геополитическата сфера. Блокът се фокусира върху разширяването си, като на последната си среща през 2024 г. добави пет нови държави. Очаква се тази тенденция на растеж и разширяване да продължи и в предстоящите събития.
Освен това държавите от БРИКС се ангажираха с инициативи, насочени към намаляване на зависимостта от щатския долар. Те насърчават използването на местни валути и се стремят да установят по-многополюсна световна икономика. Тази стратегия вероятно ще се засили, особено при потенциално нарастване на търговията с Европа, което може значително да отслаби влиянието на щатския долар.
Ако тези планове се осъществят, това ще нанесе сериозен удар върху долара. Щатският долар вече до голяма степен е изключен от търговските сделки между Китай и Русия. Освен това Китай увеличи златните си резерви и диверсифицира активите си, за да укрепи финансовата си стабилност.
Очаква се тези стратегии да изиграят значителна роля в търговските ангажименти на Китай и на съюза БРИКС с Европа. Редица европейски държави проявяват интерес към засилване на търговията с държавите от алианса.
Франция активно се стреми към дипломатическо сътрудничество с Китай. Освен това след неотдавнашни посещения бяха засилени отношенията със Сърбия и Унгария. Положителните срещи с китайския президент в Будапеща, Белград и Брюксел показват, че тези планове могат да се осъществят през следващите месеци.
Робърт Кийосаки, добре известен със своите инвестиционни съвети и открито присъствие в социалните медии, наскоро измести фокуса си от Биткойн и злато към сребро.
Неотдавнашните повишения на митата при администрацията на Тръмп предизвикват несигурност на световните пазари, като криптовалутите усещат ефекта.
DeFi секторът бе изправен пред турбулентно бурно начало на 2025 г., като общата заключена стойност (TVL) спадна до $156 милиарда до края на първото тримесечие.
В четвъртък акциите в САЩ преживяха сериозен спад, като това бе най-сериозният еднодневен упадък от 2020 г. насам.