Цените на петрола останаха стабилни в петък, но бяха на път да претърпят седмична загуба поради продължаващите опасения, че постоянната инфлация може да доведе до продължително повишаване на лихвените проценти, което ще намали търсенето на горива.
Фючърсите на суровия петрол тип „Брент“ се понижиха до $81.11 за барел за кратко, а фючърсите на американския суров петрол тип „West Texas Intermediate“ (WTI)“ – до $76.66 за барел. Тези нива са близки до тримесечните дъна, като в четвъртък Brent затвори на най-слабото си ниво от 7 февруари насам, а WTI – на най-ниското от 23 февруари.
И двата бенчмарка се насочиха към седмичен спад, но успяха да се възстановят.
Анализаторът на Phillip Nova, Приянка Сачдева отбеляза: „Контекстът на потенциално по-високите за по-дълго време лихви натежа значително върху цените на петрола през тази седмица„. Публикуваният в сряда протокол от последното заседание на Фед разкри, че политиците не са сигурни дали настоящите лихвени проценти са достатъчни за ограничаване на упоритата инфлация.
Някои официални лица изразиха готовност да повишат отново разходите по заемите, ако инфлацията рязко нарасне. Оттогава обаче председателят на Фед Джером Пауъл и други политици изразиха мнение, че по-нататъшни увеличения на лихвите изглеждат малко вероятни.
Анализаторите на Bank of America коментираха:
„Изненадите от инфлацията през тази година, съчетани със стабилната активност, вероятно засега не позволяват намаляване на лихвените проценти. Също така изглежда, че има силен консенсус, че политиката е в рестриктивна територия, така че вероятно не са необходими и повишения.“
По-високите лихвени проценти увеличават разходите по заемите, което може да забави икономическата активност и да намали търсенето на петрол. Анализаторът на PVM Тамаш Варга заяви:
„Макроикономическите процеси не успяват да осигурят значима подкрепа за петрола. Справедливо е да се предположи, че намаляването на лихвените проценти се отдалечава.“
Сега инвеститорите очакват онлайн срещата на 2 юни на групата производители OPEC+, която включва Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници, за да обсъдят дали да удължат доброволното намаляване на добива на петрол с $2.2 милиона барела дневно.
Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.