От началото на 2024 г. Съединените щати са увеличили националния си дълг с над $500 милиарда, като изпълнителният директор на най-голямата банка в света изрази загриженост за финансовото състояние на страната.
Последните данни на Министерството на финансите разкриват, че към 14 май националният дълг е нараснал с $582.381 милиарда за годината, като лихвените плащания по този дълг вече надвишават разходите за национална отбрана и медицината.
Общият държавен дълг вече достигна $34.5 трилиона.
В интервю за Sky News главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън подчерта, че значителна част от скорошния растеж на икономиката на САЩ е подхранван от заеми.
Даймън обаче предупреди, че ако съотношението дълг/БВП продължи да расте неконтролирано, това ще се превърне в значителен и по-предизвикателен проблем.
Той посочи, че Америка е похарчила значителна сума пари и след Ковид-19 дефицитът вече е 6%. Докато това ниво на разходи стимулира растежа, не всеки растеж е полезен. Даймън подчерта, че САЩ трябва да обърнат повече внимание на проблемите с фискалния си дефицит, което е критично за световната икономика.
Той също така спомена, че тези разходи допринасят за постоянна инфлация и че поддържането на силно икономическо представяне с 6% дефицит и 100% съотношение дълг/БВП може да продължи толкова дълго.
Разрешаването на тези проблеми по-рано е по-добре, тъй като забавянето на действието ще доведе до наложени от пазара решения, които вероятно ще бъдат по-разрушителни.
Министерството на финансите съобщава, че правителството на САЩ е похарчило $855 милиарда повече, отколкото е събрало през фискалната 2024 година.
През предходната година общите дефицитни разходи на правителството възлизат на $1.7 трилиона.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.