Начало » Глобалната търговска война става все по-интензивна

Глобалната търговска война става все по-интензивна

16.05.2024 19:30 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Глобалната търговска война става все по-интензивна

На фона на опасенията за лихвените проценти се появи друг икономически риск: ескалация на световната търговска война.

Китай увеличава износа си на евтини слънчеви панели, батерии за електрически превозни средства, полупроводници и други продукти. В отговор САЩ повишиха митата върху китайски стоки на стойност $18 милиарда, като се съсредоточиха върху сектори, в които президентът Байдън инвестира много, като електромобили, чиста енергия и полупроводници.

Новите мита включват утрояване на митата върху алуминия и стоманата до 25%, удвояване на митата върху полупроводниците до 2025 г., четирикратно увеличаване на митата върху електромобилите до 100 % и удвояване на митата върху слънчевите батерии.

Тези тарифи, които по същество са данъци върху чуждестранните стоки, се увеличават и върху крановете за кораби и някои медицински продукти, като за 2026 г. са предвидени допълнителни увеличения върху батериите за неелектрически превозни средства и критични минерали като графит. Целта е да се даде време на компаниите да адаптират веригите си за доставки и да се стимулира вътрешното производство в САЩ.

Анализаторите смятат, че това е част от дългосрочна търговска война, която може да доведе до повишаване на цените и да наруши функционирането на пазарите. Нарастващото напрежение между САЩ и Китай, Ковид пандемията и нахлуването на Русия в Украйна вече предизвикаха преоценка на глобализацията, като компаниите дават приоритет на устойчивостта на веригата за доставки пред ефективността. Правителствата вече използват индустриални политики и търговски ограничения, за да подкрепят националните индустрии.

Икономистът Марко Папич от Clocktower Group предполага, че дългосрочните инфлационни очаквания трябва да бъдат коригирани на по-високо равнище, като понастоящем те са закотвени на 2.5%. Ричард Бърнстейн, главен информационен директор в RBA, съветва да се пренасочат инвестициите от акции на мегакомпании към американски промишлени компании с малка и средна капитализация, които могат да се възползват от намалената конкуренция поради търговските ограничения.

В световен мащаб други държави също реагират на рязкото нарастване на износа на Китай. Европейският съюз планира мита върху китайските електромобили, Бразилия възстановява митата върху вноса на електромобили, а Индия наложи мита върху китайската стомана. Политиците са обезпокоени от свръхкапацитета на Китай в критични сектори и от въздействието му върху техните икономики.

Китай, от своя страна, може да предприеме предпазливи ответни мерки, тъй като съживява икономиката си, като потенциално може да проверява американските и европейските компании, които оперират там, или да ограничи достъпа до важни минерали. Този променящ се търговски пейзаж предполага преминаване от дезинфлацията в миналото към фаза на глобализация, характеризираща се с по-високи разходи и по-протекционистични политики.

Източник

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Bitget Wallet се позиционира да интегрира криптовалутите в ежедневието

Bitget Wallet прави голям еволюционен скок – от приложение за търговия до крипто платформа с пълен набор от услуги.

22.05.2025 19:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Статутът на американския долар е застрашен – ще успее ли юана да го измести?

Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.

22.05.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Емитентите на стабилни монети в САЩ ще бъдат основни купувачи на американски облигации, твърди сенатор

Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.

22.05.2025 14:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

ОАЕ одобри Bitcoin Suisse за крипто операции в страната

Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.

22.05.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.