Много фигури в индустрията критикуваха неблагоприятната регулаторна среда за криптовалута в Съединените щати, като я сравняваха с Япония.
Марк Кюбан и про-XRP адвокатът Джон Дийтън твърдят, че САЩ трябва да подобрят своя подход.
Кюбан изтъкна отговора на Япония на срива на Mt. Gox, като подчерта фокуса й върху защитата на инвеститорите. Той посочи, че докато крипто борсите като FTX бяха изправени пред фалит в САЩ, японските им колеги останаха платежоспособни. FTX Japan, например, се справи с колапса си по различен начин, дори възстанови средствата на кредиторите.
Дийтън се присъедини към дискусията, критикувайки SEC за опитите си да упражни власт над суверенни нации като Япония. Той отбеляза, че докато САЩ класифицират XRP като ценна книга, други страни като Япония, Швейцария, Сингапур и Обединеното кралство я определят по-различно.
Дийтън също подчерта продължаващата неяснота в крипто регулацията на САЩ, цитирайки неотдавнашната класификация на SEC на определени алткойни като ценни книжа в своето „Wells известие“ до Robinhood.
В отговор много лидери в крипто пространството се застъпват за представителство на индустрията в Конгреса, за да оформят благоприятни разпоредби. Дийтън, по-специално, обяви своята кандидатура за Сената на Масачузетс, целяйки да предизвика сенатор Елизабет Уорън, виден критик на криптовалутите. Дийтън вярва, че свалянето на Уорън е от съществено значение за представителството на крипто във Вашингтон.
С подкрепата на различни влиятелни крипто личност, предложението на Дийтън за Сената означава по-широк натиск за подобрено крипто регулиране в САЩ.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.
Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) официално одобри преобразуването на Grayscale Digital Large Cap Fund в борсово търгуван фонд (ETF), с което финализира прехода му от извънборсов продукт към напълно регулирана ETF структура.
В значително развитие за регулирането на криптовалутите и поверителността на потребителите, Върховният съд на САЩ отказа да разгледа оспорването на правомощията на IRS да събира широки данни за клиентите от крипто борсите.