Докато служителите на Федералния резерв се събират за двудневната си политическа среща тази седмица, инвеститорите с нетърпение очакват да разберат вижданията на председателя Джером Пауъл.
Основните въпроси са: Дали забавянето на инфлацията наистина е спряло? Променила ли се е гледната точка на Фед по отношение на това забавяне? И ако е така, какви са последиците от това за потенциалните корекции на лихвените проценти през 2024 г.?
Настроенията на инвеститорите изглеждат разделени, като преди дискусиите на Фед във Вашингтон се появяват безброй гледни точки. Докато някои твърдят, че малко неща са се променили, други твърдят, че са настъпили значителни промени, което оставя мнозина по средата.
„Инфлацията донякъде се е забавила„, отбеляза Уилмър Стит, мениджър на портфейл от облигации в Wilmington Trust. „Остава въпросът дали това забавяне ще се запази през цялата 2024 г.“
Пазарните очаквания за сроковете на намаляване на лихвените проценти се промениха, преминавайки от спекулации за това кога Фед може да започне намаляване на лихвените проценти към това дали изобщо ще има намаляване през тази година.
В началото на годината се спекулираше за шест намаления, които да започнат през март, но тези очаквания отстъпиха до едва 45% шанс за първо намаление на лихвите през септември.
Малцина очакват незабавни действия на срещите тази седмица, като широко разпространени са очакванията Фед да запази лихвените проценти на 23-годишния връх.
„През 2024 г. все още има доста време„, отбеляза Стит. „Макар че шест намаления на лихвите са малко вероятни, бих могъл да си представя някои първоначални стъпки към намаляване на лихвите през тази година.“
Не всички наблюдатели на Фед обаче споделят опасенията за повишена инфлация. Люк Тили, главен икономист в Wilmington Trust, твърди, че перспективите му остават до голяма степен непроменени. Той отдава запазването на повишената инфлация на жилищния компонент, но отбелязва неговото забавяне на годишна база.
„Не смятам, че напредъкът на инфлацията е спрял, което ме изненада„, коментира Тили.
Той очаква, че Фед в крайна сметка ще започне да понижава лихвените проценти до средата на годината, посочвайки индекса на разходите за лично потребление (PCE), който остава в рамките на прогнозния диапазон на централната банка.
Неотдавнашните изказвания на Пауъл показват промяна в позицията, което предполага, че постигането на необходимата увереност за понижаване на инфлацията до целевото равнище от 2% ще отнеме повече време от очакваното. Това отклонение от предишните уверения признава устойчивостта на инфлационния натиск.
Въпреки това Тили признава опасенията си от ускоряване на инфлацията, особено предвид последните тримесечни и шестмесечни показатели на PCE инфлацията.
В хода на дискусиите през тази седмица Естер Джордж, бивш президент на Фед в Канзас Сити, поддържа възможността за намаляване на лихвените проценти през втората половина на годината, макар че моментът зависи от икономическите показатели.
Възможността на Фед да изчака произтича от стабилните инфлационни очаквания и умерения растеж на заплатите, но Джордж предупреждава за рисковете, свързани с продължителното поддържане на лихвените проценти.
Мат Луцети, главен икономист за САЩ в Deutsche Bank, очаква ястребов тон тази седмица, като предвижда само едно намаление на лихвите през декември и скромни съкращения през 2025 г. Той прогнозира, че Фед може да възприеме по-предпазлива позиция в светлината на продължаващите данни за повишена инфлация.
Докато Фед обсъжда, пазарните участници очакват сигнали за траекторията на паричната политика в условията на продължаваща икономическа несигурност.
Bitget Wallet прави голям еволюционен скок – от приложение за търговия до крипто платформа с пълен набор от услуги.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.