Страните от БРИКС развиват смела програма за отказ от щатския долар в полза на единна криптовалута за международна търговия.
Анатолий Аксаков, председател на Комитета на Държавната дума на Русия за финансовия пазар, разкри тази амбициозна стъпка, като подчерта решимостта на блока да замени традиционните фиатни валути с дигитални активи за трансгранични трансакции.
БРИКС очерта ясна стратегия за дедоларизация, като наблегна на използването на местни валути. Въвеждането на платежната система на БРИКС бележи важен етап в това пътуване към независимо от долара бъдеще.
Неотдавнашните разширения на алианса не само доведоха нови членове, но и задълбочиха ангажимента за използване на местни валути в двустранната търговия. На годишната среща на върха през 2023 г. това разширяване беше подчертано като решаваща стъпка към установяването на многополюсен световен ред. Понастоящем блокът активизира усилията си за пълното премахване на долара, като активно се стреми към замяната му с криптовалута във всички международни търговски трансакции.
Русия е особено активен защитник на тази инициатива, като я представя като съществен начин за заместване на фиатните валути в глобалните транзакции. Централно място в тази визия заемат дигиталните валути на централните банки (CBDC), които са готови да заменят директно фиатните пари. Междувременно САЩ изразиха силна опозиция на подобни проекти в западната сфера, създавайки предпоставки за потенциални финансови спорове.
Инициативата „Мост на БРИКС“ (BRICS Bridge), оглавявана от руския заместник-министър на външните работи Сергей Рябков, има за цел да създаде нови финансови платформи, подкрепящи широкото разпространение на дигиталните активи вместо традиционните фиатни валути. Очаква се тези платформи, под егидата на „Моста на БРИКС“, да използват стабилни монети и други криптовалути, предлагайки структуриран път за ускоряване на усилията за дедоларизация в рамките на блока.
Въпреки потенциалната загриженост на световните търговци и нациите, дълбоко вкоренени в доминираната от долара финансова система, десетте държави от БРИКС остават непоколебими в своята стратегия. Усилията включват също така разработването на платежна система, базирана на блокчейн, която допълнително да засили финансовата независимост на блока, като наблегне на удобството, рентабилността и аполитичността.
Дневният ред се простира отвъд финансовите маневри, като инициативи като Споразумението за условните резерви се фокусират върху алтернативните валути. Съвместните усилия на Министерството на финансите на Русия, Банката на Русия и партньорите от БРИКС имат за цел да създадат моста на БРИКС като многостранна платежна платформа, което е сигнал за съгласуван стремеж към преоформяне на глобалния паричен пейзаж с помощта на дигитални решения.
Bitget Wallet прави голям еволюционен скок – от приложение за търговия до крипто платформа с пълен набор от услуги.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.