В постоянно променящия се пейзаж на криптовалутите малко събития са толкова значими и очаквани, колкото халвинга на Биткойн (BTC).
Заложено в протокола на Биткойн, това събитие се случва приблизително на всеки четири години, отбелязвайки ключов момент в цикъла на водещата криптовалута.
Макар че халвингът подчертава дългосрочния потенциал на Биткойн, самото събитие демонстрира влиянието си и в краткосрочен план. Средно по време на годините, в които се осъществява такова събитие, Биткойн преживява увеличение от около 125%. Ако тази тенденция се запази, цената на BTC може да достигне приблизително $100,000 до края на годината, което прави инвестиция на днешната цена от около $65,000 все още привлекателна.
Въпреки това, за да се възползват напълно от ефекта на халвинга, инвеститорите трябва да възприемат по-дългосрочна перспектива.
Известният анализатор Уили Ву откри, че дори ако инвеститорите купят Биткойн в пика на бичия пазар, в крайна сметка биха могли да реализират годишна възвръщаемост от 30%, ако го държат поне четири години. Причините за това вероятно са многостранни, като въздействието на халвинга е една от най-често посочваните.
Въпреки че Биткойн демонстрира солидни резултати за една или четири години, истинският му потенциал се проявява, когато инвеститорите купуват и държат през няколко халвинг цикъла. По този начин намаленията в неговия процент на инфлация се натрупват с течение на времето, което води до увеличаване на дефицита и съответно до повишаване на цената.
Макар че някои анализатори твърдят, че въздействието на този халвинг вече е отчетено в цената му и че криптовалутата може да претърпи краткосрочни спадове, всеки потенциален спад вероятно ще бъде незначителна пречка по пътя на Биткойн към поскъпване.
Инвеститорите, които осъзнават значението на халвинга, са по-добре подготвени да разберат дългосрочната атрактивност на Биткойн и да се ориентират уверено в краткосрочните колебания. С всяко халвинг събитие, усещането за дефицит при Биткойн става все по голямо, което му помага да отрази ръст в цената, което го позиционира като водещ актив в глобалния финансов пейзаж.
Биткойн за кратко докосна $86,000 във вторник, достигайки нива, невиждани от началото на април, преди да претърпи корекция.
Администрацията на Тръмп проучва идеята за мобилизиране на приходите от данъци за изграждане на национален Биткойн резерв, което сигнализира за по-широка промяна в начина, по който цифровите активи могат да бъдат интегрирани в икономическата политика на САЩ.
Публичните компании увеличиха своите Биткойн притежания в началото на 2025 г., като общите корпоративни резерви нараснаха с повече от 95,000 BTC само през първото тримесечие, според данни, споделени от Bitwise.
След кратка пауза в покупките си на Биткойн, Strategy изглежда готова да се върне на пазара.