Начало » БРИКС: Ето коя може да е най-голямата заплаха за съюза

БРИКС: Ето коя може да е най-голямата заплаха за съюза

19.04.2024 7:00 2 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Ето коя може да е най-голямата заплаха за съюза

Алиансът БРИКС е изправен пред предизвикателство поради ескалиращото напрежение между Китай и Индия.

Двете нации, стремящи се към глобално влияние, се намират в противоречие по различни двустранни въпроси – от сигурността на границите до търговските спорове и информационната война.

Неотдавнашната ескалация започна в началото на май и достигна кулминацията си във физически сблъсъци в долината Галван, разположена покрай 3380-километровата линия на фактически контрол, установена след китайско-индийската война от 1962 г. Това напрежение е поразително иронично, като се имат предвид общите им исторически ценности и борбата им срещу западния колониализъм.

Първоначално първият министър-председател на Индия, Джавахарлал Неру, се стреми към приятелство с комунистически Китай, предвиждайки съвместни усилия срещу западния империализъм. Въпреки това възникват териториални спорове, които довеждат до Китайско-индийската война през 1962 г. Въпреки историческите връзки, съвременните трудности включват навлизането на Китай в индийската сфера на влияние и сближаването на Индия със САЩ, което засилва опасенията на Китай.

Въпреки че Китай и Индия са подписали споразумения, които не насърчават въоръжените конфликти, неотдавнашните събития обтегнаха отношенията, което предизвика усилия за деескалация и предотвратяване на бъдещи инциденти. Въпреки това геополитическите съперничества продължават да съществуват, като оказват влияние върху динамиката в Южна Азия и могат да повлияят на БРИКС.

Докато някои експерти изразяват скептицизъм по отношение на съгласуваността на БРИКС, други вярват в нейния потенциал, при условие че конфликтите се управляват. Историческата роля на Русия в Южна Азия и платформата на БРИКС за нововъзникващите сили биха могли да улеснят мирното разрешаване на проблемите.

Доминиращата позиция на Китай в БРИКС, която се проявява в инициативи като БРИКС+, повдига въпроси относно всеобхватността на групата. Въпреки разнообразния състав, БРИКС обслужва предимно икономическите интереси на Китай, като приносът на другите членове е ограничен.

Със стратегическите си партньорства в различни сектори БРИКС се стреми към взаимни икономически ползи, като същевременно се застъпва за един многополюсен свят. С разрастването си и включването на нови членове като Египет, Етиопия, Иран и Обединените арабски емирства през 2024 г. БРИКС продължава да се развива, като се сблъсква както с одобрение, така и с критики на световната сцена.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Bitget Wallet се позиционира да интегрира криптовалутите в ежедневието

Bitget Wallet прави голям еволюционен скок – от приложение за търговия до крипто платформа с пълен набор от услуги.

22.05.2025 19:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Статутът на американския долар е застрашен – ще успее ли юана да го измести?

Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.

22.05.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Емитентите на стабилни монети в САЩ ще бъдат основни купувачи на американски облигации, твърди сенатор

Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.

22.05.2025 14:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

ОАЕ одобри Bitcoin Suisse за крипто операции в страната

Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.

22.05.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.