На фона на продължаващите усилия на алианса БРИКС за дедоларизация, правителството на САЩ изрази загриженост относно потенциалното въздействие на нарастващия дълг върху стабилността на долара.
Неотдавна Бюджетната служба на Конгреса (CBO) публикува дългосрочна бюджетна прогноза, в която се подчертават рисковете, свързани с настоящата фискална траектория.
CBO изрично посочи, че ако моделите на разходите останат непроменени, през следващите три десетилетия бюджетният дефицит ще нарасне значително спрямо брутния вътрешен продукт (БВП). Освен това службата предупреди, че несправянето с този проблем може да увеличи вероятността от фискална криза, което ще представлява заплаха за стабилността на долара.
През изминалата година световната икономика показа нарастваща склонност към валутна диверсификация в по-широк мащаб. Макар че щатският долар продължава да служи като световна резервна валута, той е изправен пред все по-големи предизвикателства. Много централни банки активно увеличават златните си резерви и насърчават използването на местни валути, за да смекчат потенциалните последици от евентуално отслабване на долара.
Неотдавнашни изявления на официални представители на различни държави само засилиха опасенията за този сценарий, особено на фона на усилията на алианса БРИКС за дедоларизация. Дългосрочната перспектива на CBO подчертава, че подобно значително и нарастващо дългово бреме би имало значителни икономически и финансови последици.
В края на 2023 г. федералният дълг на САЩ възлизаше на $26.2 трилиона долара, което се равнява на 97% от БВП. CBO прогнозира, че това съотношение ще продължи да нараства, като потенциално ще надхвърли най-високите стойности, наблюдавани по време на Втората световна война, достигайки 116% до 2029 г. и вероятно ще се покачи до 166% до 2054 г., ако настоящите тенденции се запазят. Към момента на писане на статията дългът на САЩ възлиза на $34.6 трилиона.
В разговор с Financial Times директорът на CBO Филип Суагел изтъкна рисковете, пред които е изправена американската валута. Правейки паралели с опита на Обединеното кралство през 2022 г., Суагел подчерта потенциалните пазарни последици от действията на правителството, като даде за пример срива на британската лира спрямо долара след промените в икономическата политика, обявени от тогавашния министър-председател Лиз Тръс.
Суагел и CBO подчертават важността на незабавното решаване на въпроса с дълга, като предупреждават, че забавянето на действията може да доведе до подобни предизвикателства за САЩ, с потенциално далечни последици за световната резервна валута.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
Докато целият свят работи с долара, единственото възможно развитие е – доларът да смачка света!
Да стане така но няма, защото краварите винаги са невинни!!!