На фона на продължаващата еволюция на глобалните съюзи, особено в годината на изборите в САЩ, западните държави наблюдават отблизо стремежа на инициативата БРИКС към дигитална валута на фона на постепенния спад на долара.
Financial Times изтъква загрижеността на САЩ относно постоянното участие на Русия в тази област.
Неотдавнашните законодателни действия в Русия сигнализират за задълбочаващо се участие в сектора на дигиталните активи, което съвпада с усилията в рамките на икономическия съюз БРИКС за разработване на платежна система, базирана на блокчейн, за улесняване на трансакциите с използване на родните им валути. Докладите сочат, че западните държави се опасяват от потенциални отрицателни последици, произтичащи от тези текущи усилия.
Икономическият алианс БРИКС е непоколебим в стремежа си към дедоларизация – реакция, предизвикана най-вече от западните санкции, наложени на Русия през 2022 г. Тази решимост се затвърди още повече с намерението на алианса да въведе своя собствена дигитална валута.
Засиленият контрол от страна на Запада е очевиден, като докладите сочат, че Съединените щати следят отблизо инициативите на БРИКС за дигитална валута, особено в годината на изборите. Андрю Фиърман, ръководител на Chainalysis, изрази загриженост относно възможността руснаци да използват криптовалути за намеса в изборите, което показва повишена степен на тревога от страна на правителството на САЩ.
Въпреки засиления фокус на Русия върху развитието на дигиталните активи, Съединените щати поддържат предпазлив подход към интегрирането на емитираните от правителството дигитални валути в икономическата си рамка. При продължаващото наблюдение вниманието сега е насочено към наблюдение на напредъка на БРИКС в този сектор.
Това развитие заслужава внимание, особено като се има предвид настоящата уязвимост на щатския долар. Както платежната система, базирана на блокчейн, така и предложената алтернативна валута на БРИКС са на път да постигнат по-нататъшен напредък в програмата на алианса за дедоларизация, което подтиква към постоянна бдителност и контрамерки в отговор на инициативите за дигитални валути.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.